W niepowtarzalnej scenerii – na plaży nad jeziorem Dąbie – prezentowane są filmy ciekawe i niebanalne, zarówno te wielokrotnie nagradzane na największych festiwalach, jak i studenckie produkcje krótkometrażowe.
W programie tegorocznych Dąbskich Wieczorów Filmowych znajdą się m.in. filmy: „Rusałka” (prod. Rosja 2007, w reż. Anna Malykin), "Pora umierać" (prod. Polska 2007, w reż. Doroty Kędzierzawskiej), pokazy animacji studentów PWSFTViT w Łodzi, spotkanie z zaproszonymi gośćmi, pokaz filmu niemego „Muszelka i pastor” („La coquille et le clergyman”) (Francja 1928), z muzyką graną na żywo. Projekcje te odbędą się tradycyjnie na plaży a filmy prezentowane będą na dużym ekranie (16x9m).
Dodatkowo w tym roku odbędą się projekcje w hangarze jachtowym - maraton filmów z wyprawy Afryka Nowaka (wyprawa polskich podróżników szlakiem Kazimierza Nowaka) oraz kino dla dzieci (Dąbskie Poranki Filmowe).
PROGRAM:
29 lipca 2011 r.
Plaża miejska nad jez. Dąbskim (ul. Żaglowa 1)
21:30 – Start
21:45 – Pokaz etiuid studenckich PWSFTviT autorstwa Doroty Kędzierzawskiej
"Początek", etiuda szkolna, prod. Polska 1983
gat. Etiuda dokumentalna, czas: 4 min.
Ciężkie monotonne życie robotnicy ukazane w oryginalny, zaskakujący sposób
"Jajko", etiuda szkolna, prod. Polska 1982
gat. Etiuda fabularna, czas: 9 min.
Kilkuletnia dziewczynka i jej starszy o kilka lat brat są sami w domu. Dziewczynka siedzi na parapecie i patrzy przez okno, chłopiec gotuje jajko na starej, dwupalnikowej kuchence elektrycznej. Film o dziecięcej samotności otrzymał I nagrodę na Festiwalu Filmów Studenckich w Monachium oraz nominację do studenckiego Oscara.
"Gucia", etiuda szkolna, prod. Polska 1985
gat. Etiuda fabularna, czas: 16 min.
Film oparty na motywach opowiadania Jerzego Andrzejewskiego "Pierwsza miłość". Historia dwojga siedmiolatków. Tomek próbuje zamienić Gucię w chłopca. Rozpoczyna się gra - pierwsza miłość.
Agnieszka, etiuda szkolna, prod. Polska 1981
gat. Etiuda dokumentalna, czas: 6 min.
Kilkuletnia dziewczynka mieszkająca w zaniedbanej kamienicy bawi się na podwórku, a przy okazji opowiada o swoich marzeniach. Na koniec filmu przedstawia swoją całą liczną rodzinę.
22:30 – Pora umierać
prod. Polska 2007
gat. dramat obyczajowy
scen. i reż.: Dorota Kędzierzawska
zdjęcia: Artur Reinhart
czas: 104 min.
Autorskie kino duetu Dorota Kędzierzawska i Arthur Reinhart z olśniewającą kreacją Danuty Szaflarskiej.
"Pora umierać" to historia pełnej życia i poczucia humoru starszej pani. Kobieta pod koniec życia musi zmierzyć się nie tylko z teraźniejszością, ale i z przeszłością. Wygrywa, czy przegrywa życie? Nawet jeśli zadaje sobie wprost to pytanie, to nigdy na nie nie odpowiada... Aniela z ironicznym uśmiechem patrzy na rzeczywistość i tym uśmiechem właśnie rozprawia się ze swoją samotnością.
00:30 – Muszelka i pastor (La Coquille Et Le Clergyman) – film z muzyką na żywo
prod. Francja 1928
gat. horror
scen. Antonin Artaud
reż. Germaine Dulac
czas: 35 min
film niemy
muzyka na żywo w wykonaniu zespołu: Hurtownia Pasmanterii:
Justyna Domańska – wokal
Adam Zwoliński – saksofon altowy
Michał Serewiś – saksofon tenorowy
Grzegorz Łukaszewski – syntezatory
Grzegorz Iberhan – gitara
Paweł Sowa – bas
Michał Buciarski – perkusja
Marcin Biskupski - gitara
Film przedstawia historię pastora, który zakochuje się w młodej kobiecie, zwycięża w rywalizacji z pewnym oficerem i zdobywa jej względy, w końcu jednak przegrywa z własnymi problemami psychicznymi. Dzięki prostemu schematowi fabularnemu film może sprawiać wrażenie konstrukcji nie związanych ze sobą scen. Zdaniem autorki związki między między nimi mają wynikać z logiki podświadomości.
30 lipca 2011 r.
10:00 – Dąbskie Poranki Filmowe – Cudowne dziecko - Hangar jachtowy, Camping Marina (ul. Przestrzenna 23)
Cudowne dziecko
gat. przygodowy/obyczajowy
scen. i reż. Waldemar Dziki
muz. Krzesimir Dębski
czas: 95 min
Wielokrotnie nagradzana dziecięca klasyka polskiego kina. Film w reżyserii Waldemara Dzikiego (Pierwszy milion) opowiada o dwunastoletnim Piotrze, który odkrywa w sobie zdolności psychokinetyczne. Niestety są one przyczyną wielu kłopotów. Po tym jak nie zostaje zaproszony na przyjęcie klasowe, zaczyna rozrabiać i wywołuje zamęt w całym mieście. Gdy w fabryce chemicznej ma miejsce poważny wypadek, inspektor milicji prosi Piotra o pomoc. Tylko on może sprawić, że nie dojdzie do gigantycznej katastrofy.
12:00 – Spotkanie z twórcami filmu „Pora umierać” - Dorota Kędzierzawska, Artur Reihardt - Klub Delta, ul. Racławicka 10, tel. 91 46 47 923
Dorota Kędzierzawska - Reżyser ,scenarzystka, córka reżysera Jadwigi Kędzierzawskiej. W latach 1976-78 studiowała na Wydziale Kulturoznawstwa UŁ. W 1981 roku ukończyła Wydział Reżyserii PWSTviT w Łodzi (początkowo studiowała w Moskwie na Wydziale Reżyserii WGiK). Dorota Kędzierzawska jest jedną z najciekawszych polskich reżyserek filmowych. Choć „Jutro będzie lepiej” to dopiero jej szósty pełnometrażowy film fabularny, pokaźnej ilości nagród, jaką zdobyła za wcześniejszą twórczość, mogłoby pozazdrościć jej wielu twórców o większym dorobku.
Artur Reihardt - Operator, montażysta i producent. Współtwórca sukcesów filmów Doroty Kędzierzawskiej. Na początku wybrał studia reżyserskie w łódzkiej szkole filmowej jednak po dwóch semestrach przeniósł się na wydział operatorski gdzie z miejsca zdobył uznanie co do swoich zdolności operatorskich i po pierwszym roku został automatycznie przeniesiony o dwa lata wyżej. Jego pierwszą samodzielną pracą był dokument... Marcela Łozińskiego „Miejsce urodzenia” zaś pierwsze szlify przy filmie fabularnym zdobył tworząc zdjęcia do filmu Piotra Łazarkiewicza "Pora na czarownice". Reinhart szybko ugruntował swoją pozycję jednego z najciekawszych polskich operatorów, jego zdjęcia charakteryzują się dbałością o piękno kadru i często są dalekie od realizmu, które w zderzeniu z brutalnością opowiadanych historii nie pozostawiają nikogo obojętnym.
Plaża miejska nad jez. Dąbskim (ul. Żaglowa 1)
21:30 – Start
21:45 – Pokaz animacji autorstwa studentów PWSFTviT w Łodzi
Wywijas, real. Andrzej Jobczyk, 2008,
05’33”
Poranek, podczas ubierania bohater zachwyca się zjawiskiem wywijania skarpetki na lewą stronę. Zaraz potem postanawia sprawdzić co jeszcze można wywinąć.
Drżące trąby, real. Natalia Drożyńska,2010,
3’30”
Pafnucy, futrzany stwór z lateksową trąbą, nie jest zbyt zadowolony ze swojej fizjonomii. Wśród gazet ma zdjęcie Kalasantego, postaci charakteryzującej się twarzą tryskającą zdrowiem i pogodą ducha. Pafnucy porusza się na wrotkach, ma kłopoty z koordynacją ruchową, daleko mu do Kalasia. Wpada w szał.
Autoportret, real. Mariusz Sobiński, 2008, 1’30”
Głównego bohatera na każdym kroku prześladuje pech.
Skok w bok, real. Aleksandra Brożyna, 2008, 2’20”
A ty jak spędzasz wieczory?
Duży i mały Bob, real. Joanna Bartczak, 2009, 3’50”
Dwa psy podróżują po Ameryce starym polskim motocyklem. Gdy na drodze pojawia się atrakcyjna autostopowiczka ich podróż zaczyna się komplikować.
Nalepioki, real. Anna Matysik, 2000, 4’30”
Animacja folkloru. Historia złego ojca i jego trzech synów.
The Rabbit Case, real. Jakub Wroński, 2009, 10’50”
…dwoje przyjaciół, jeden problem, wiele rozwiązań.
Film, że mucha nie siada, real. Michał Poniedzielski, 2004, 1’53”
Film o życiu.
Wojna światów, real. Piotr Milczarek, 2004, 4’
Konflikt między religiami z nowego punktu widzenia.
Koszmar włosów, real. Paweł Dębski, 2007,
5’30”
Film przedstawia historię postaci, która próbuje dopasować się do swoich przodków poprzez zmianę fryzury.
Narodziny narodu, real. Kamil Polak, 2001, 5’
Minimalistyczna animacja przedstawiająca narodziny i upadek pewnego narodu.
22:30 – Rusałka
prod. Rosja 2007
gat. dramat/komedia
scen. i reż.: Anna Melikjan
czas.: 115
Alisa została poczęta nad morzem, gdzie jej matka spotkała marynarza. Dorastała w małym domku przy plaży. Marzyła o balecie, śpiewała w dziecięcym chórze. Po serii bolesnych rozczarowań postanowiła zamilknąć na zawsze i spędziła dzieciństwo w szkole specjalnej. Tam poznała swoją niezwykłą umiejętność - odkryła, że jej życzenia się spełniają...
Pewnego dnia wielki huragan zmusił jej rodzinę do przeprowadzki. Odtąd Alisa przemierzała ulice Moskwy w poszukiwaniu swojego przeznaczenia. I wtedy spotkała jego... Mężczyznę, za którym skoczyła do rzeki. Sasza był bogaty i nieszczęśliwy. Alisa zapragnęła zmienić jego życie...
Rusalka to wpółczesna wariacja na temat baśni Andersena, która stała się przebojem kinowym w Rosji. W barwnym kalejdoskopie obrazów i emocji z życia bohaterki, dominuje niezwykła gra aktorska Maszy Szalajewy oraz porywająca ścieżka dźwiękowa.
00:30 – Noche de Cuba – nocna impreza taneczna w rytmach latynoamerykańskich i afro kubańskich, na plaży w otoczeniu kolorowych lampionów
31 lipca 2011 r.
„Afryka Nowaka” - maraton filmów o Afryce - Hangar jachtowy, Camping Marina (ul. Przestrzenna 23)
Afryka Nowaka to jedna z najbardziej spektakularnych polskich wypraw ostatnich lat. To sztafeta (głównie rowerowa) mająca na celu oddanie hołdu wielkiemu polskiemu podróżnikowi, który jeszcze przed II wojna światową (1931-36) przemierzył głównie rowerem ten niedostępny kontynent z północy na południe i z powrotem.
Sztafeta wyruszyła z Polski 4 listopada 2009 by w ciągu 2 lat pokonać 40 tyś km w 24 etapach i możliwie jak najwierniej powtórzy trasę, którą przebył Kazimierz Nowak (od Trypolisu po Kapsztad i z powrotem – do Algieru).
15:00 - Afrique Nouali – koncert (cz. I)
Afrique Nouali to formacja muzyczna, która wykonuje tradycyjne rytmy Zachodniej Afryki, (w szczególności krajów takich jak Gwinea i Mali), używając oryginalnych instrumentów z tamtego rejonu: djembe, dunduny, balafon, djabara, bolon. Muzycy mają na swoim koncie podróże do Afryki, gdzie zgłębiali tajniki perkusji zachodnioafrykańskiej. Ostre, przenikliwe etniczne brzmienie oraz żywiołowy charakter tej muzyki przeplatanej pieśniami wykonywanymi przez afrykańską wokalistkę tworzą wybuchową mieszankę poruszającą każdego.
15:40 - Prezentacje filmowe uczestników wyprawy „Afryka Nowaka”
„Uadi Tour” - Libia
czas: 60 min
autor: Piotr Sudoł, Zbigniew Sas
„Kongo Safiri” - Ruanda, Burundi, Kongo
czas: 20 min.
autor: Radek Okieńczuk
„Królestwo czarnej febry, malarii, trądu i much tse-tse” - Kongo
czas: 25 min
autor: Sławomir Ciołczyk, Rafał Wierzbicki
17:30 - Afrique Nouali – koncert (cz. II)
18:00 - Prezentacje filmowe uczestników wyprawy „Afryka Nowaka” (cz. II)
„Zagubiona rzeka” - Kongo
czas: 45 min.
autor: Andrzej Ziółkowski
„W kraju gdzie je się bawełnę” - Republika Środkowej Afryki
czas: 45 min.
autor: Tomasz Kaznocha
Wydarzenie na facebooku:
http://www.facebook.com/event.php?eid=128052800612495
Komentarze
0