Contra plures to pierwsza inicjatywa pokazania szczecińskiej publiczności dorobku polskiego monodramu. Składają się na niego kreacje mistrzowskie, umożliwiające bliskie doświadczenie aktorskiego kunsztu oraz najnowsze propozycje młodego pokolenia twórców. Zamek zaprasza na osiem wyjątkowych spektakli w wykonaniu znakomitych aktorek i aktorów.
SIMONA K. WOŁAJĄCA NA PUSZCZY
22 sierpnia (czwartek), godz. 20:00
Duży Dziedziniec
Bilety: 50 zł
Występuje: Agnieszka Przepiórska
Reżyseria: Anna Gryszkówna
Bohaterka z podziwu godną determinacją przez całe życie z czymś się zmagała – z oczekiwaniami rodziny liczącej na to, że urodzi się chłopcem, z nazwiskiem obarczonym legendą kilku pokoleń artystów, z odrzuceniem, z własnym wyobrażeniem na temat szczęścia... Ostatecznie wybrała życie w odosobnieniu, pośród umiłowanej przyrody i zwierząt. W obronie ich praw walczyła do końca życia.
NAZYWAM SIĘ SZWEJK, JÓZEF SZWEJK
31 sierpnia (sobota), godz. 20:00
Duży Dziedziniec
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Sławomir Gaudyn
Występuje: Mirosław Bieliński
Spektakl opowiada o idiotyzmie i bezsensowności wojny. Porusza temat człowieka wrzuconego w wojskowe tryby, który potrafi poradzić sobie dzięki dziecięcej naiwności i dobroduszności. Demaskuje głupotę przełożonych i rządzących.
KAMIEŃ NA KAMIENIU
1 września (niedziela), godz. 20:00
Duży Dziedziniec
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Andrzej Róg
Występuje: Andrzej Róg
W teatralnej adaptacji powieści Wiesława Myśliwskiego „Kamień na kamieniu” Andrzej Róg skupia się na tematach dotyczących jego pokolenia oraz ludzi młodych, żyjących tu i teraz. Kieruje się słowami samego autora: „Literatura jest nie tylko poszukiwaniem prawdy o świecie, jest także, a może przede wszystkim, poszukiwaniem prawdy o sobie samym...”. Widzowie stają się uczestnikami opowieści o bohaterze każdego polskiego zaścianka, „słowiańskiej duszy” – Szymka Pietruszki. Dzięki wspaniałej literaturze śmiech widowni miesza się z głęboką refleksją. Interaktywny charakter akcji scenicznej sprawia, że monodram odbierany jest jak spektakl.
KOLEGA MELA GIBSONA
21 września (sobota), godz. 19:00
Sala Kina Zamek/Duży Dziedziniec
Bilety: 30 zł
Reżyseria: Waldemar Patlewicz
Występuje: Adam Dzieciniak
Tekściarz i satyryk Tomasz Jachimek napisał „Kolegę Mela Gibsona” na przekór aktorom, których zna doskonale. Opowiada w monodramie o ich śmiesznostkach, przyzwyczajeniach, poczuciu niedowartościowania, słowem – ich wadach. Bohater tekstu Feliks Rzepka, to uosobienie „wybitnego” aktora, który ze szczytów sławy i popularności za sprawą jednej decyzji dyrektora teatru stacza się na samo dno scenicznego niebytu… ale Rzepka to nie tylko aktor. To wyjątkowe zwierciadło, w którym podczas półtoragodzinnego spektaklu możemy się przeglądać i zaczyna nam być niewygodnie, a nawet nieprzyjemnie.
HISTORIA JAKUBA
22 września (niedziela), godz. 19:00
Goleniów, Teatr Brama
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Aldona Figura
Występuje: Łukasz Lewandowski
Bohaterem jest ksiądz i filozof, który pewnego dnia dowiaduje się, że wcale nie jest tym, kim jest. Podejmuje zatem niełatwą próbę poznania swej prawdziwej tożsamości. Jednak odkrywanie na nowo swoich korzeni, konieczność zdefiniowania wiary, narodowości i pochodzenia, a nade wszystko logiczne połączenie tego z dotychczasowym życiem, okazuje się raz straszne, raz śmieszne. Osobista historia Jakuba pozbawiona jest patosu, a od tragizmu ratuje ją śmiech i biegnąca wartko akcja, bo jak powszechnie wiadomo, to samo życie dyktuje najciekawsze historie.
ZAPISKI OFICERA ARMII CZERWONEJ
29 września (niedziela), godz. 19:00
Sala Kina Zamek
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Tomasz Obara
Występuje: Piotr Cyrwus
Starszy lejtnant Michaił Zubow 17 września 1939 roku wkracza do burżuazyjnej Polski. Dla człowieka wychowanego w systemie totalitarnym Polska to kraj sprzeczności i dziwów. Lejtnant interpretuje rzeczywistość po swojemu. Na pierwszy rzut oka postrzegany przez niego świat jest groteskowy i komiczny. Czas jednak jest nieubłagany, wypadki wojenne doświadczają naszego bohatera. Jakie wyciąga wnioski?
NIE LUBIĘ PANA, PANIE FELLINI
26 października (sobota), godz.18:00
Sala Kina Zamek
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Marek Koterski
Występuje: Małgorzata Bogańska
Biograficzna opowieść o Giulietcie Masinie, znakomitej włoskiej aktorce, partnerce życiowej Federica Felliniego i gwieździe jego legendarnych filmów, takich jak ”La Strada”, „Niebieski ptak”, „Noce Cabirii” czy „Giulietta i duchy”. Cała narracja głównej bohaterki koncentruje się na jej uczuciach, a także niezwykle trudnych relacjach z Fellinim, zarówno na stopie zawodowej, jak i małżeńskiej. Spektakl staje się pretekstem do spojrzenia na kobietę uniwersalną, ponadczasową, wierną, która zatraca siebie z miłości do genialnego, lecz niewiernego męża. Przed spektaklem planowane jest spotkanie z reżyserem i aktorem Markiem Koterskim.
NIEDŹWIEDŹ WOJTEK
17 listopada (niedziela), godz. 18:00
Sala Kina Zamek
Bilety: 50 zł
Reżyseria: Aldona Figura
Występuje: Michał Piela
Ważny kawałek historii Polski, opowiedziany przez niedźwiedzia w ogrodzie zoologicznym. Ale to poważna opowieść - o Polsce, o narodzie. Bohater zastanawia się czym jest naród? Według jakich kategorii możemy mierzyć narodowość, skoro wśród dzielnych i odważnych polskich żołnierzy są z pochodzenia zarówno Polacy, jak i Ukraińcy, Litwini czy Żydzi? Są także różne religie. To oddaje czystą prawdę o 2. Korpusie. To grupa młodych ludzi, którzy poświęcili się na - mówiąc nieco górnolotnie - ołtarzu historii. Ta opowieść jest więc zabawna, ale również tragiczna.
Komentarze
0