Gdzie i kiedy?
wtorek, 23 kwietnia 2024, 18:00
Za ile?
darmowe
Zamek zaprasza na dyskusję o kanonie lektur (nie tylko szkolnym) w Światowy Dzień Książki.

Prowadzenie: dr hab. Piotr Krupiński, prof. US, dyrektor Instytutu Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego

Jeśli klasyczne dzieła literatury polskiej rozbudzają jeszcze powszechne emocje, to tylko z powodów decyzji politycznych, dotyczących ich obecności w szkolnych programach nauczania. Kanon szkolnych lektur to najbardziej znany kanon literacki w społeczeństwie. Czy inne kanony mają jeszcze jakieś znaczenie? Pytań jest o wiele więcej: Czym motywowane są decyzje zmian w szkolnym kanonie lektur? Jak się mają do kanonu ustalonego przez krytykę literacką, Literacką Nagrodę Nobla czy też przez czytelniczych influencerów czy blogerów? Czy zmiany mają znaczenie przy słabnącym czytelnictwie literatury? A może czytelnictwo maleje, bo i w szkole nie dokonuje się zmian? Czy w świecie globalnej kultury masowej coś takiego, jak narodowy kanon ma rację bytu? I jak w tym wszystkim: decyzjach ministerstw, zmianach nawyków i preferencji czytelniczych uczniów, ciążenia i jednoczesnej nieprzystawalności tradycji do współczesności ma się odnaleźć polska nauczycielka i nauczyciel?

Poszukiwaniom odpowiedzi na te pytania poświęcona będzie dyskusja panelowa, adresowana do nauczycielek i nauczycieli przedmiotów humanistycznych, studentek i studentów tychże kierunków, pisarzy, twórców literatury, jej badaczy i krytyków, w końcu, najważniejszych uczestników obiegu literackiego – świadomych czytelników literatury. Spróbujmy razem zmierzyć się z pytaniem: co i jak czytać w naszej epoce, by nie tracić czasu?

 

W dyskusji panelowej udział wezmą:

Prof. Arkadiusz Bagłajewski, UMCS Lublin

Prof. Aleksandra Krukowska, US Szczecin

Anna Roman, polonistka, VI LO w Szczecinie

Prof. Andrzej Skrendo, US Szczecin

Partnerem wydarzenia jest Instytut Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego i Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza.