Trafo zaprasza na wydarzenie towarzyszące wystawie Maxa Cegielskiego i Janka Simona „One Man Does Not Rule a Nation” – Niełatwy związek: rewolucyjny idealizm i pragmatyzm. Wizja suwerenności gospodarczej i politycznej Kwame Nkrumaha
Walka o niepodległość Afryki była bitwą, rozgrywającą się jednocześnie na płaszczyznach politycznej i gospodarczej. Choć uzyskanie suwerenności politycznej stanowiło kamień milowy, oczywistym wydawał się fakt, że prawdziwemu wyzwoleniu musi towarzyszyć emancypacja ekonomiczna. System kolonialny miał na celu wydobywanie zasobów i czerpanie zysków przez metropolię kolonialną. Nowo niepodległe państwa były więc nadal przywiązane do struktur neokolonializmu. Niepodległość, często przyznawana jako symboliczny gest, wiązała się z ustępstwami - narody afrykańskie pozostawały pod ciągłym wpływem byłych potęg kolonialnych i międzynarodowych instytucji finansowych.
Ato Annan analizuje próby, podejmowane przez jednego z czołowych przywódców Afryki Kwame Nkrumaha, stawienia czoła tego rodzaju utrwalonym wyzwaniom gospodarczym. Przybliża wizję Nkrumaha o samowystarczalnej, zjednoczonej Afryce, przestawiając jego wysiłki mające na celu pokonanie ograniczeń poprzez wykorzystanie dostępnych zasobów i tworzenie sojuszy strategicznych. Przywództwo Nkrumaha w Ruchu Państw Niezaangażowanych stanowi przykład jego starań zmierzających do zdefiniowania suwerenności Afryki niezależnie od Bloku Zachodniego czy Wschodniego, które przedstawił w deklaracji: „Nie patrzymy ani na Wschód, ani na Zachód: patrzymy przed siebie”.
Analizując partnerstwa z takimi krajami, jak Republika Federalna Niemiec, Bułgaria, Węgry, Polska, Jugosławia, Filipiny i Indie, Ato Annan skupia się na projektach infrastrukturalnych i przemysłowych, które stanowiły podstawę postkolonialnego rozwoju Ghany. Umiejscawiając strategię Nkrumaha na przecięciu niezależności politycznej, polityki gospodarczej i globalnej dyplomacji, wykład zachęca do krytycznej refleksji nad jego trwałym dziedzictwem. Jak minione doświadczenia mogą pomóc współczesnym ruchom solidarnościowym w utorowaniu drogi do nowej przyszłości w świecie pogrążonym w kryzysie.
Ato Annan – artysta, kurator i badacz. W swoich pracach analizuje złożoność historii poprzez rozszerzone koncepcje badań archiwalnych. Wykorzystując różne formy: instalacje, obrazy, rysunki, rzeźby, tekst, dźwięk i ruchome obrazy, w najnowszej twórczości nawiązuje do estetyki i polityki ruchów solidarnościowych końca lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Jego praktyka obejmuje także projekty kuratorskie dla Foundation Contemporary Art Ghana. Z Exit Frame Collective współkurator 35. edycji Biennale Grafiki w Lublanie (2023). Mieszka i pracuje w Akrze w Ghanie.
Komentarze
0