„Wokół Sierpnia ‘88”, to tytuł kolejnej lekcji historii i demokracji, organizowanych przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.
Tym razem w środę, 12 sierpnia, na terenie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście 200 gimnazjalistów i licealistów ze Szczecina , Stargardu Szczecińskiego i Polic będzie miało okazję posłuchać o szczecińskim strajku, o którym wielu świadków historii twierdzi, że był najbardziej traumatycznym protestem w ostatniej dekadzie PRL.
Spotkanie otworzy wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski, a podczas lekcji o wydarzeniach strajku opowiedzą jego uczestnicy: Edward Radziewicz, przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i uczestnik obrad okrągłego stołu, a także Piotr Jania, członek komitetu strajkowego w porcie. Uczniowie będą mieli okazję wejść na teren portu i zobaczyć miejsca związane ze strajkiem w 1988 r., obejrzą też reportaż „Sierpień 88. Demontaż systemu” (OTV/Szczecin).
Po zakończeniu lekcji młodzież spoza Szczecina obejrzy - pod opieką przewodników - miejsca związane w Szczecinie z oporem społecznym, m. in. Stocznię Szczecińską (kiedyś im. A. Warskiego), pl. Solidarności z budowanym Centrum Dialogu Przełomy MNS oraz kościół oo. jezuitów na ul. Pocztowej.
Od 17 sierpnia do 3 września 1988 r. w Szczecinie strajkowali pracownicy szczecińskiego portu, zajezdni tramwajowych i autobusowych, a także Zakładów Budownictwa Kolejowego. Mimo podejmowanych prób ze strony opozycji nie udało się doprowadzić do wybuchu strajku w Stoczni Szczecińskiej im. A. Warskiego. W kościele oo. jezuitów przy u. Pocztowej zbierano dla strajkujących leki i żywność. Akcję informacyjną nt. strajku prowadziły w mieście środowiska tzw. młodej opozycji, z organizacją Wolność i Pokój na czele. Żywność dla strajkujących dostarczali rolnicy z regionu.
Podczas strajku doszło do blokady portu przez ZOMO, pacyfikacji przez ZOMO zajezdni tramwajowej, kilkukrotnie podejmowany był także sfingowany atak na port – do basenów portowych wpływały okręty desantowe Marynarki Wojennej.
W pozostałych regionach kraju strajki wybuchły na Wybrzeżu i w śląskich kopalniach. Pod koniec sierpnia ówczesna władza zgodziła się na podjęcie rozmów z opozycją. Po kilku miesiącach zaczęły się obrady okrągłego stołu, a potem odbyły się wybory do Sejmu kontraktowego, które tak naprawdę zakończyły się wielkim zwycięstwem „Solidarności”. Po nich Polska zaczęła się zmieniać.
Lekcje dot. 25. Rocznicy Sierpnia 88, to kolejny projekt edukacyjny, realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w ramach projektu Centrum Dialogu Przełomy. Tylko w tym roku młodzież szkół ponadpodstawowych ze Szczecina i regionu uczestniczyła w lekcjach dotyczących pomocy Zachodu dla Polski w latach 80., historii granicy polsko-niemieckiej w latach 1945-90, a także 70. Rocznicy rzezi wołyńskiej.
Komentarze
0