W piątek (21.08.2009 r.) w Szczecinie przebywał Dirk Kayser, autor programu informacyjno-edukacjnego na temat sytuacji zwierząt w poszczególnych krajach Europy.
Monitoring sytuacji zwierząt
Wizytę Kayser rozpoczął od zwiedzania Szczecina. Następnie udał się do siedziby szczecińskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, gdzie wziął udział w rozmowach z przedstawicielami TOZ’u oraz Fundacji Kocia Dolina.
Kayser przestawił przybyłym swój projekt bazujący na platformie internetowej www.pfotenhilfe-europa.eu, którego celem jest uświadamianie społeczeństwa Unii Europejskiej na temat sytuacji zwierząt w poszczególnych państwach. Jest ona niekiedy bardzo zła, ponieważ ludzie wciąż często zachowują się wobec nich okrutnie. Dla projektu duże znaczenie mają wiarygodne dane z poszczególnych krajów na temat opieki nad zwierzętami bezdomnymi i sytuacji w schroniskach dla zwierząt. W jego ramach zamieszczane są informacje o działaniach podejmowanych przez organizacje społeczne jak i wolontariuszy na rzecz praw zwierząt.
Zmienić prawo!
Na stronie www.pfotenhilfe-europa.eu prezentowane są m.in. raporty z sytuacji zwierząt w poszczególnych krajach, dane statystyczne ze schronisk oraz informacje o prowadzonych akcjach sterylizacji. Wszystko po to, by rozwinąć wrażliwość i świadomość unijnych polityków i obywateli, dzięki czemu możliwe będą zmiany praw poszczególnych państw oraz unijnego.
- Do najistotniejszych zmian, do których dążymy należy wprowadzenie zakazu eutanazji zwierząt jedynie z powodu braku szans na szybką adopcję i nakazu obowiązkowej sterylizacji zwierząt towarzyszących człowiekowi nieprzeznaczonych do celów hodowlanych – relacjonują słowa gościa z Niemiec Magdalena Musielak i Andrzej Leśniak z TOZ’u. - Dirk zachęcał przedstawicieli naszych organizacji do włączenia się w ten projekt poprzez zamieszczanie na ww. stronie internetowej odnośnych danych i raportów z naszego kraju – dodają Musielak i Leśniak.
Sukcesy projektu
Strona www.pfotenhilfe-europa.eu jest obecnie prowadzona jedynie w języku niemieckim, lecz wkrótce pojawić się ma angielskie tłumaczenie. Dodatkową zaletą, jest fakt, że materiały z poszczególnych krajów będą mogły ukazywać się również w języku kraju, z którego będą pochodzić.
Projekt ma już na koncie sukcesy. Niewątpliwie należy do nich poprawa sytuacji zwierząt w jednej z gmin w Rumunii, gdzie po raporcie na portalu oraz petycji w języku rumuńskim do władz gminnych wstrzymana została eutanazja bezdomnych zwierząt.
Szczecin pochwalony
Przedstawiciele obecnych na spotkaniu organizacji poinformowali gościa o strukturze, sposobach finansowania oraz metodach działania swoich organizacji. Wspólnie z nim udali się także do Szczecińskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, gdzie prezes TOZ’u Anna Kiepas-Kokot przedstawiła obowiązujące w schronisku zasady funkcjonowania i oparte na statystykach standardy.
- Omówione przez przedstawicieli szczecińskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami szczegóły działalności organizacji, metody pracy oraz osiągnięcia wywarły na Dirku bardzo pozytywne wrażenie. Wyraził uznanie dla zaangażowania i skuteczności pracowników i wolontariuszy TOZ w zakresie działań na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt oraz nadzieję, że działalność innych tego typu organizacji w Polsce będzie się rozwijała w podobnym kierunku – relacjonują Musielak i Leśniak.
Spotkanie zakończyło się rozmową o zaletach i możliwościach oferowanych przez fora internetowe, takie jak Miau.pl bądź Dogomania.pl, na których użytkownicy mogą wymienić się doświadczeniami jak i zorganizować wspólną pomoc dla zwierząt.
Komentarze
1