Było ich 1670, a jest 1690. Izba Skarbowa podsumowała akcję PIT za rok 2021. Wnioski z niej są następujące: milionerów na Pomorzu Zachodnim jest minimalnie więcej niż w roku 2020. Dokładnie 1690 osób wykazało przychód na poziomie przekraczającym milion złotych w zeznaniu podatkowym. Co ciekawe, zdecydowana większość osób, które możemy nazywać milionerami to prywatni przedsiębiorcy. To ok. 1600 na 1690 osób.
– Liczba „milionerów” w Zachodniopomorskiem wzrosła z 1670 do 1690. Z tego 1 597 prowadzi działalność gospodarczą lub opodatkowuje wynajem nieruchomości – przekazała portalowi wSzczecinie.pl Małgorzata Brzoza, rzeczniczka prasowa Krajowej Administracji Skarbowej w Szczecinie.
Liczba milionerów więc wzrosła, ale tempo wzrostu jest mniejsze niż w poprzednich latach. Zwykle rok do roku przybywało ok. 100 nowych osób z przynajmniej milionowym przychodem. W tym roku to 20 osób. Eksperci mimo wszystko uważają, że przedsiębiorczość mieszkańców Pomorza Zachodniego rośnie.
– Pandemia wzmocniła rozwarstwienie dochodów i majątków obywateli. Niektórzy, np. branże e-commerce czy medycyna, na pandemii wygrały miliony, podobnie jak sektor budowlany – mówi prof. Aneta Zelek z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu. – W czasach kryzysu, w czasach niestabilności, niektórzy bardzo szybko zyskują miliony, a inni szybko tracą. Wiele zależy od elastyczności czy kreatywnego podejścia do prowadzenia biznesu – wyjaśnia prof. Zelek.
Specjalistka nie jest zaskoczona tym, że w Polsce milionerami są głównie przedsiębiorcy.
– Byłabym zdzwiona, gdyby byli milionerami urzędnicy albo pracownicy etatowi. Nie mamy w Polsce klasycznej oligarchii, u nas trudno się dorobić, pracując u kogoś. Mamy rzeczywiście pierwotną akumulację kapitału zdobytego przez przedsiębiorców. Polacy budują swój majątek ciężką pracą – mówi ekspertka.
– Zarobki w Polsce nie są dziełem przypadku i jestem przekonany, że są to osoby, które bardzo ciężko pracują na swoje majątki. Jesteśmy narodem bardzo przedsiębiorczym, pandemia czy wojna w Ukrainie nie są czynnikami, które osłabią przedsiębiorców. Polska jest bardzo dobrze rozwiniętą gospodarką. Dynamika może być niższa, ale spodziewam się nadal tendencji wzrostowych – dodaje Marcin Pawłowski, Prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.
Warto dodać, że podatnicy odliczyli w 2021 roku 35 852 749 zł w ramach 1% na organizacje pożytku publicznego. Największy odpis w ramach 1% wynosi 88 685 zł.
Komentarze
0