To koncert, który z pewnością zaczaruje słuchaczy. Dwie artystki, Hania Rani i Dobrawa Czocher, przygotowały program, w którym prezentują inną od wszystkich odsłonę twórczości Grzegorza Ciechowskiego. Jak utwory lidera Republiki brzmią w aranżacjach na dwa piękne instrumenty, jakimi są fortepian i wiolonczela? Przekonamy się o tym już w Niedzielę Wielkanocną. Wszystko online na kanałach Filharmonii w serwisach Facebook i YouTube.
W czasie zarazy Filharmonia w Szczecinie nie pozostawia mieszkańców bez dobrej muzyki i już dzisiaj wieczorem (12 kwietnia) zaprasza przed ekrany na kolejny koncert online wprost z lodowego pałacu. Tym razem wysłuchamy utworów Grzegorza Ciechowskiego, lidera Republiki, ale w zupełnie innym wydaniu – w aranżacjach na fortepian i wiolonczelę w wykonaniu duetu Hani Rani i Dobrawy Czocher.
Jak podkreślają organizatorzy, młode artystki zaprezentują to, co w muzyce Ciechowskiego najlepsze, wykorzystując do tego własną wirtuozerię i warsztat.
Premiera online koncertu zatytułowanego „Biała flaga” zaplanowano w Niedzielę Wielkanocną (12 kwietnia) o godz. 19:00 na kanałach Filharmonii w serwisach YouTube oraz Facebook.
Pianistka, klawesynistka i aranżerka Hania Rani (czyli Hanna Raniszewska) oraz wiolonczelistka Dobrawa Czocher to duet młodych, klasycznie wykształconych artystek, które z powodzeniem łączą dwa muzyczne światy – muzyki poważnej i rozrywkowej. Poznały się w Gdańsku, gdzie rozpoczęły swoją przygodę z muzyką. Następnie odbyły studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Dobrawa zetknęła się z twórczością Grzegorza Ciechowskiego już w dzieciństwie – w jej rodzinnym domu muzyka lidera Republiki zajmowała ważne miejsce. Propozycję, by przedstawić muzykę Ciechowskiego w zupełnie innej odsłonie, otrzymała od organizatora festiwalu Grzegorz Ciechowski in Memoriam. Do współpracy zaprosiła Hanię, a w 2015 roku ukazał się ich debiutancki album "Biała flaga".
Symfoniczny talent show w odcinkach
Filharmonia przygotowała również coś dla najmłodszych widzów. Od najbliższej niedzieli (12 kwietnia) na kanale YouTube i profilu Facebook Filharmonii co tydzień będą pojawiały się krótkie filmy z kolejnymi młodymi muzykami, którzy wzięli udział w koncercie EduVirtuoso - symfoniczny talent show. Będzie okazja zobaczyć jeszcze raz, jak z pewnością siebie, bez tremy, a przede wszystkim z wirtuozerią młodzi instrumentaliści pięknie zaprezentowali się publiczności zebranej w sali symfonicznej Filharmonii w Szczecinie.
Cykl koncertów EduVirtuoso to wydarzenia, w których bierze udział utalentowana młodzież, zarówno ta grająca na instrumentach, jak i śpiewająca. Pierwszy casting do koncertu EduVirtuoso ogłoszony został we wrześniu 2018 r. Organizatorzy szukali utalentowanej młodzieży, grającej na różnych instrumentach. Zgłosiło się przeszło 60 instrumentalistów, a jury konkursu w składzie Dorota Serwa - dyrektor Filharmonii w Szczecinie, Jolanta Szczepaniak - wokalistka jazzowa, pedagog i Norbert Twórczyński - dyrygent, pedagog wybrało siedmioro.
Byli to: Blanka Kojalewicz, która wykonała na fortepianie „Koncert z Kukułką cz. II" Zenona Kowalowskiego, Piotr Piętal, który wykonał na gitarze „Koncert na gitarę D-dur RV 93" Antonia Vivaldiego, Jagoda Bytniewska-Judasz, która zagrała na wiolonczeli „Łabędzia" Camille Saint – Saens, Salomea Gajda, która wykonała na skrzypcach „Menuet" Johanna Sebastiana Bacha, Antoni Szufliński, który zagrał „Suitę bułgarską na akordeon i orkiestrę" Wiaczesława Siemionowa, Wojciech Dąbrowski, który zagrał na saksofonie „Arię” Eugene Bozza i Krzysztof Nosal, który wykonał „Koncert Dziecięcy na trąbkę" Wiaczesława Szczełokowa.
Pierwszy odcinek koncertu EduVirtuoso pojawi się na kanałach Filharmonii w niedzielę, 12 kwietnia, o godz. 11:00.
Komentarze
1