We wtorkowy wieczór każdy chętny może przyjść do szczecińskiego magistratu, by zobaczyć jak wygląda gabinet prezydenta miasta. Po wnętrzu oprowadzi jego gospodarz – prezydent Piotr Krzystek.
Prezydencki gabinet, który niegdyś należał do gubernatora prowincji, znajduje się na pierwszym piętrze Szpinakowgo Pałacu. Do dziś zachowane zostało w nim oryginalne neobarokowe umeblowanie – biurko, krzesła, szafa i zegar. O tym, co dokładnie kryje wnętrze gabinetu i jaka jest jego historia we wtorek opowie zainteresowanym sam prezydent. Piotr Krzystek spotka się z mieszkańcami z okazji Dnia Pionierów Miasta Szczecina, który obchodzony jest 5 lipca w rocznicę ustanowienia polskiej administracji w mieście. Początek zwiedzania zaplanowano na godzinę 18:00.

We wtorek, 5 lipca, odbędzie się także uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której m.in. Henrykowi Wawrowskiemu, Januszowi Brzozowskiemu oraz Janowi Waraczewskiemu zostaną wręczone Medale za Zasługi dla Miasta, a w samo południe przedstawiciele władz miasta złożą kwiaty przy Pomniku Czynu Polaków na Jasnych Błoniach.

We wtorkowy wieczór zaprasza też filharmonia, w której o godz. 19:00 rozpocznie się koncert z okazji urodzin Szczecina. Podczas koncertu zabrzmią utwory Henri Seroki - belgijskiego kompozytora polskiego pochodzenia - znanego z komponowania muzyki poważnej i filmowej, m.in. do filmów Jacka Bromskiego. Wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie wystąpi Chór Akademii Morskiej w Szczecinie oraz soliści: Dominique Corbiau - kontratenor i Laurence Van Bellingen – sopran. Na koncert obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odebrać w kasie filharmonii.