W SPSK 2 rozpoczęła się przebudowa systemu gazów medycznych. Nowoczesne rozwiązania mają zapewnić bezpieczny przesył tlenu, podtlenku azotu i innych gazów medycznych do wszystkich jednostek szpitala.
Obecnie w szpitalu korzysta się z systemu rurociągów do sprężonych gazów medycznych i próżni, który powstał na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat przy okazji sukcesywnej przebudowy kolejnych budynków. Teraz przyszedł czas na kompleksową modernizację samego systemu gazów medycznych.
– Szpital kliniczny nr 2 w Szczecinie rozpoczął inwestycję z obszaru, o którym prawie nigdy nie mówi się w przestrzeni publicznej, a który stanowi podstawę funkcjonowania szpitali. I co najważniejsze w przypadku placówki na Pomorzanach – jej zakres i efekt docelowy będzie unikalny wśród szpitali. Zarówno jeśli chodzi o rozmach, koszty i przede wszystkim docelowy poziom bezpieczeństwa – podkreśla Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka prasowa SPSK2.
Co zostanie zrobione?
Częścią zadania o wartości prawie 10 mln zł będzie budowa nowych obiektów na terenie szpitala. Powstanie budynek gazów medycznych i nowy budynek źródeł pomocniczych, który zastąpi przestarzały obiekt. Zaprojektowano też sieć przesyłową – system rozprowadzający z nowymi rurociągami. Sterowanie, regulację i monitoring nowej instalacji ułatwiać będzie system BMS, wprowadzony już do obsługi technicznej szpitala w ramach przebudowy kotłowni.
Zaletą nowego systemu gazów medycznych ma być przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów. – Dbałość o spełnianie wymogów czystości gazów, ciągłe, płynne i niezakłócone dostawy gazów do stanowisk pacjentów na całym terenie szpitala oraz trójstopniowe zabezpieczenie magazynowania i przesyłu gazów na wypadek awarii – tłumaczy Bogna Bartkiewicz.
Trzy niezależne źródła
System zasilania tlenem zawierać będzie trzy niezależne źródła cały czas podłączone do rurociągów rozprowadzających: główne źródło zasilania – skroplonego tlenu medycznego kriogenicznego magazynowanego w zbiorniku stacjonarnym, oraz pomocnicze źródło zasilania – sprężonego tlenu medycznego magazynowanego w butlach, i rezerwowe źródło – sprężonego tlenu medycznego magazynowanego w butlach. Podobnie będzie zorganizowany przesył podtlenku azotu i dwutlenku węgla.
Wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Budowlane CIROKO Sp. z o. o. Termin zakończenia inwestycji to początek II kwartału przyszłego roku.
Komentarze
0