Ruszyła przebudowa budynku przy pl. Matki Teresy z Kalkuty 8. Kiedyś był tutaj oddział Książnicy Pomorskiej, a za dwa lata będzie najnowocześniejsza filia Miejskiej Biblioteki Publicznej. Z kilkoma czytelniami i salą wykładowo-seminaryjną.

Na parterze powstaną czytelnie (m.in. z recepcją i stanowiskami komputerowymi, a także z miejscem do kameralnych spotkań) oraz dwie sale do gier multimedialnych. Pierwsze piętro zajmie sala biblioteczna.

Wypełni białą plamę na mapie kulturalnej

Na drugim piętrze znajdzie się sala wykładowo-seminaryjna dla 80 osób i czytelnia ze zbiorami multimedialnymi, gdzie np. na specjalnych stanowiskach będzie można posłuchać płyt. W piwnicy przewidziano miejsce na magazyn książek i pomieszczenia techniczne. Na poddaszu będą pomieszczenia gospodarczo-socjalne.

- Nie jestem w stanie zapewnić, że po wielu latach nieobecności w tym rejonie miasta Biblioteki, nasz projekt zyska od razu olbrzymie zainteresowanie. Jest natomiast naszym obowiązkiem nawet, jeżeli w realizacji będzie to trudne, przyczynianie się do likwidacji białych plam na mapie kulturalnej miasta. Na terenie osiedla Drzetowo-Grabowo, które zamieszkuje 16 000 osób, nie ma ani jednej publicznej biblioteki. Mając to wszystko na uwadze staraliśmy się stworzyć taką koncepcję funkcjonowania biblioteki, która byłaby w stanie przyciągnąć zarówno czytelników dorosłych, jak i młodzież – mówi Krzysztof Marcinowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Większa przestrzeń do realizacji pomysłów

To największa inwestycja MBP. Ma powtórzyć sukces filii ProMedia, którą w 2014 r. otwarto w wyremontowanych wnętrzach dawnego Empiku przy al. Wojska Polskiego 2. Tam odbywają się m.in. spotkania z autorami, na których często sala wypełnia się do ostatnich miejsc.

- W ProMediach, choć cieszą się wielką popularnością, nie mamy możliwości realizowania wszystkich naszych pomysłów głównie ze względu na bardzo ograniczoną powierzchnię Biblioteki. Mamy nadzieję, że problem ten, choć częściowo, rozwiąże Biblioteka przy pl. Matki Teresy z Kalkuty – uważa Krzysztof Marcinowski.

Remontowany budynek wybudowano w 1884 r. z przeznaczeniem na szkołę. Podstawówka działała tam również po wojnie, aż do lat 80. XX wieku. Wtedy zaadaptowano ją na potrzeby filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, a później Książnicy Pomorskiej. Od października 2009 r. budynek stoi pusty.

Czytelnicy poczekają jeszcze 2 lata

Remont i nowa adaptacja pomieszczeń pochłonie 6,8 mln zł. Projekt przygotowała pracownia Kokoprojekt ze Szczecina. Prace wykonuje firma hd construction, również ze Szczecina. Mają one zakończyć się do końca maja 2020 r.

- Po zakończonym remoncie musimy Bibliotekę odpowiednio wyposażyć i choć nie dysponujemy w tej sprawie pełnym harmonogramem prac, jak w przypadku remontu liczę, że Biblioteka rozpocznie swoją działalność w IV kwartale roku 2020 – mówi dyrektor MBP.

Stara lipa nie doczekała nowej biblioteki

Niedawno została ścięta rozłożysta lipa, która rosła na parkingu przed wejściem do biblioteki. Nie ma to jednak nic wspólnego z prowadzoną inwestycję.

- Nigdy nie występowaliśmy o usunięcie tego drzewa, a poza tym rosło ono nie na naszym terenie. Granica naszej działki geodezyjnej przebiega w odległości 1 metra od fasady Biblioteki – tłumaczy Krzysztof Marcinowski.

Drzewo zostało ścięte na wniosek ZDiTM. Powodem był fakt, że 85% jego korony było już martwe. Uzyskano wszystkie niezbędne zgody.