To jedna z najbardziej rozpoznawalnych szczecińskich imprez w Polsce! Przyjeżdżają na nią melomani z całego kraju! Już 2 września w Teatrze Letnim śpiewacy pochodzący m.in. z Korei Południowej, Iranu, USA i Bułgarii powalczą o zwycięstwo w 23. Wielkim Turnieju Tenorów.

– To będzie prawdziwa bitwa herosów śpiewu operowego – mówi dyrektor Opery na Zamku, Jacek Jekiel. – Otrzymaliśmy ponad 70 propozycji z całego świata i wybraliśmy tych najlepszych z najlepszych. W sobotę publiczność zadecyduje, kto stanie na podium.

Widzowie będą głosować na wybranych kandydatów za pomocą róż, które otrzymają po wejściu do Teatru Letniego. 

– Złożyliśmy prawdopodobnie największe indywidualne zamówienie na róże w Polsce, bo jest ich 2700! – mówi dyrektor Opery na Zamku. – To niezwykła, rozpoczęta przez Warcisława Kunca formuła, w której nie ma profesjonalnej grupy jurorów, tylko jest kilka tysięcy widzów i to oni decydują.  

Wielki Turniej Tenorów to wydarzenie międzynarodowe odbywające się od ponad dwóch dekad. Swoją nazwą nawiązuje do tradycji dworskich zawodów. Śpiewacy rywalizują o względy publiczności, która głosuje i wybiera zdobywców dwóch pierwszych nagród pieniężnych. Trzecia, przyznawana jest przez muzyków orkiestry Opery na Zamku. Przypadnie temu tenorowi, który wykona dany utwór najlepiej technicznie.

 

Śpiewacy zaprezentują słynne arie operowe oraz pieśni neapolitańskie. Wystąpią w następującej kolejności:

1. Shahram Yazdani, Iran / Niemcy

2. Sang Jin Kim, Korea Południowa

3. Jaesung Kim, Korea Południowa

4. Albert Memeti, Polska / Chorwacja

5. James Dalton Caran, USA

6. Dimo Georgiev, Bułgaria

7. Liang Wei, Chiny

8. Dawid Kwieciński, Polska

W dotychczasowej historii turnieju najczęściej zwyciężali polscy tenorzy (dziesięciokrotnie). Kto wygra w tym roku, przekonamy się już w sobotę, 2 września. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 20.00, a poprowadzą je Iwona Gacparska oraz Andrzej Wątorski. Orkiestrą Opery na Zamku będzie dyrygował Jerzy Wołosiuk. 

Bilety są jeszcze dostępne.