Masz na swojej półce książki, które chcesz sprzedać, ale nigdy nie zalazł się czas na wystawianie ogłoszeń? W Szczecinie rzeczoznawca księgarni Tezeusz dojedzie bezpośrednio na podany adres, dokona wyceny i odbierze cały księgozbiór, którego chcesz się pozbyć. Nie trzeba o nic się prosić, dźwigać i wysyłać paczek – odbiór u klienta jest za darmo! Co ciekawe, w ten sam sposób możesz nie tylko sprzedać książki, ale też oddać takie, którym chcesz dać „drugie życie”.
Wystarczy 40 książek
To największy antykwariat w Polsce – w swojej ofercie ma ponad milion pozycji. Od starodruków, po współczesne pozycje wprost z rankingów najchętniej kupowanych książek. Tezeusz działa na skalę ogólnopolską, każdy może wejść na stronę sklepu i wybrać książki, po czym zamówić je z dostawą do domu. Jednak w przeciwieństwie do tradycyjnych księgarni, w antykwariacie można dokonać transakcji w drugą stronę: zebrać książki, które zalegają na własnej półce i sprzedać je jako komplet.
— Skupujemy tak wiele rodzajów książek z różnych lat, że chyba łatwiej będzie mi wymienić, które z nich nas nie interesują — mówi Jakub Guth, koordynator regionalny w antykwariacie Tezeusz. — Są to encyklopedie, słowniki, lektury szkolne, literatury pięknej z okresu PRL, podręczniki starsze niż pięć lat. Cała reszta, w tym również literatura obcojęzyczna, pozostaje w kręgu naszych zainteresowań. Najbardziej cieszy nas literatura specjalistyczna, książki przedwojenne oraz tytuły wydane w XXI wieku — dodaje.
Co trzeba zrobić, aby się zgłosić?
Wystarczy, że posiadasz księgozbiór obejmujący minimum 40 pozycji. Nie musisz robić zdjęć każdej książki z osobna, do Tezeusza wystarczy zgłosić się telefonicznie. Antykwariusz zada kilka pytań o to, z jakimi książkami będzie miał do czynienia oraz ile ich jest. Umówi również dogodny termin odbioru we wskazanym dniu i godzinie. Dojazd rzeczoznawcy do klienta jest zawsze bezpłatny!
„Nawet biblioteki przyjmują już tylko książki nie starsze niż 5 lat. Jeśli ktoś chce się jedynie pozbyć starych tytułów, my się nimi zaopiekujemy i puścimy w drugi obieg”
— Zależy nam na tym, żeby książki zalegające na półkach dostały drugą szansę. Często zdarza się tak, że ze względu na ciężar, trudno jest przenieść księgozbiór na przykład do szpitala lub wybranej placówki charytatywnej. My przyjeżdżamy, zajmujemy się pakowaniem, noszeniem i dalszym transportem. Pozycje, które w naszym antykwariacie nie znajdą miejsca, również jesteśmy w stanie przekazać na własny koszt dalej, chociażby do domu starców, hospicjów — wymienia.
Oczywiście ci, którzy chcą na tym zarobić, mogą zastanawiać się, czy taki interes się opłaca. Tym bardziej, jeśli chcemy na książkach zarobić jak najwięcej.
Jeden z odebranych księgozbiorów był wart ponad 100 000 złotych
— Żeby sfotografować, opisać i wystawić na portalu ogłoszeniowym 50 sztuk książek, osoba sprawnie radząca sobie z nową technologią będzie potrzebowała około 8 godzin. Jeśli taki księgozbiór będzie atrakcyjnie wyceniony, to później przez około pół roku będzie się sprzedawał, nierzadko generując kontakt z klientami. Następnie każdą paczkę trzeba spakować i zanieść do punktu. Po 30 transakcjach zarządzający platformą będzie zobowiązany zgłosić taką sprzedaż do skarbówki, a tam będą sprawdzać, czy nie jest to działalność gospodarcza. Oczywiście u nas stawka będzie nieco niższa, niż na portalach aukcyjnych, ale za to transakcja zostanie dokonana w ekspresowym tempie. Chyba każdy musi we własnym zakresie dokonać wyboru, jaki model jest dla niego w danym momencie bardziej opłacalny — mówi.
Warto pamiętać, że powodów chęci oddania księgozbioru może być wiele. Czasami jest to kłopotliwy spadek, kiedy indziej chęć zrobienia miejsca na półce na nowe pozycje. W wielu przypadkach Tezeusz za jedną wizytą odbiera setki książek, a rekordowe księgozbiory były warte wiele tysięcy złotych!
Tezeusz w Szczecinie się rozwija
— Tak jak wspominałem, zależy nam na puszczeniu książek w drugi obieg. To oczywiście usługa biznesowa, ale u podstaw działalności Tezeusza leży właśnie miłość do książki jako takiej. Nasz oddział w Szczecinie rozkręca się coraz mocniej, już wkrótce planujemy też zintegrować wielbicieli książek podczas różnych wydarzeń. Myślę, że zdecydowanie warto obserwować Tezeusza w naszym mieście!
Wszystkie szczegóły dotyczące skupu książek znajdziesz na: https://tezeusz.pl/info/skup-ksiazek-w-szczecinie
Komentarze
15