W szczecińskiej Galerii Goldenmark dostępna jest już ekspozycja „Transmutatio. Poszukiwania kamienia filozoficznego” Aleka Slona. W swoich działach użył złotego koloru za pomocą różnych technik malarskich. Jednak nie złoto świadczy o wartości dzieła. „Wartość sztuki polega na zdolności wzbudzania w odbiorcach określonych przeżyć”.
Na wystawie „Transmutatio. Poszukiwania kamienia filozoficznego” zobaczymy prace, w których dominuje złoty kolor, użyty przez artystę przy wykorzystaniu różnych technik malarskich, takich jak spray, farba olejna czy szlagmetal.
– Samo wykorzystanie takiego czy innego barwnika lub techniki nie przesądza oczywiście o wartości pracy. Ewentualna wartość pojawia się dopiero poprzez transmutatio, czyli przekształcenie dostępnej materii w odpowiedni sposób tak, aby stała się ona czymś cenniejszym: sztuką – mówi Alek Slon.
Jak tłumaczy dr Katarzyna Sadrak – kurator wystawy – złoto jest trudno dostępne i praktycznie niezniszczalne, dlatego od wieków pozostaje bardzo pożądane.
– Sztuka jest zazwyczaj krucha i bezbronna, ale idee, w których się wyraża, również mogą być ponadczasowe. Jej wartość polega na zdolności wzbudzania w odbiorcach określonych przeżyć. Może kreować mity, być źródłem wiedzy, przedmiotem kontemplacji. Może nas uszlachetniać. To kolejne i w gruncie rzeczy najważniejsze transmutatio. Co ważne, nie może się ono dokonać bez współudziału odbiorcy – wyjaśnia dr Sadrak.
Wystawę „Transmutatio. Poszukiwania kamienia filozoficznego” będzie można oglądać do 14 grudnia 2021 roku w Galerii Goldenmark przy placu Żołnierza 1-1a w Szczecinie. W środę, 10 listopada, o godzinie 17.30 odbędzie się wernisaż, w ramach którego zaplanowano spotkanie z artystą. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Galeria Goldenmark to propozycja skierowana do osób, którzy poszukują oryginalności i piękna, ale też do tych, którzy doceniają wartości kolekcjonerskie.
– Nie chcemy zamykać się w prostym, z góry ustalonym schemacie. Nasi odbiorcy są swoimi własnymi narratorami, opowiadającymi o tym, czym sztuka jest właśnie dla nich. Dzięki temu nasza kolekcja nie jest zamknięta, a tworzona w sposób ciągły – przez artystów i kolekcjonerów – podkreśla Wojciech Kaźmierczak, prezes zarządu Goldenmark SA.
Komentarze
0