Przewoźnikom drogowym kończy się cierpliwość, dlatego w sobotę (22 czerwca) organizują kilkugodzinny protest, który mieszkańcom Szczecina może mocno skomplikować wakacyjne wyjazdy nad morze. W proteście weźmie udział około 50 samochodów ciężarowych. Zablokują one jeden pas ruchu na trasie prowadzącej w kierunku lotniska. Utrudnienia mają się zacząć już około godz. 7:00 i potrwać do godzin popołudniowych.

Jak mówi Piotr Krzyżankiewicz, wiceprezes Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych, przedsiębiorcy regularnie rozmawiają z rządem RP. Rozmowy nie przynoszą jednak oczekiwanych efektów. Pierwszy protest odbył się w grudniu, kolejne sygnały o krytycznej sytuacji branży pojawiały się wiosną. W opinii Krzyżankiewicza to już ostatni dzwonek, by mówić o tym, jak trudno jest funkcjonować firmom transportowym. Protest na drodze S3 zaplanowano w sobotę, czyli w pierwszy wakacyjny weekend.

– Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje projekty, ale nie znamy konkretnych wartości wsparcia dla sektora transportowego. Tymczasem Pakiet Mobilności zwiększył nam koszty nawet dwukrotnie. Firmy sektora TSL wpadają w poważne problemy. To już nie jest widmo bankructw, a realny kryzys i prawdziwe bankructwa – mówi Piotr Krzyżankiewicz. – Mamy w całej Polsce kilkanaście wielkich przedsiębiorstw, które upadły, ale też małe rodzinne firmy transportowe, które zwijają się po cichu.

Protest z pewnością będzie uciążliwy dla kierowców, ale jak przekonują przewoźnicy, tylko taka forma może zwrócić uwagę na sytuację firm transportowych i przynieść oczekiwane efekty.

– Będziemy protestować na drodze ekspresowej S3 w kierunku morza, dokładnie na węźle Rzęśnica. Mogą wystąpić duże utrudnienia, prosimy więc, by wszyscy planujący wyjazd na wakacje czy dojazd na lotnisko w Goleniowie, wyjechali wcześniej. Rządzący nie reagują na nasze postulaty, debata toczy się już ponad pół roku, a efektów żadnych nie widać – mówi Piotr Krzyżankiewicz.

Protest ma rozpocząć się w sobotę około 7:00. Przewoźnicy mają zająć jeden pas ruchu na drodze w kierunku lotniska i morza.