Jakie historie niesie rzeka? Czy mieszkający nad nią ludzie i zwierzęta tworzą wspólną społeczność? Czy możliwa jest cisza nad rzeką? Na takie i inne pytania spróbują odpowiedzieć artyści, którzy 12 października w Teatrze Kana zaprezentują „Atlas Rzeki Wieprz”.
Faktyczne relacje i spekulacje
– Jest to spektakl hybryda, który z jednej strony jest opowieścią o rzece Wieprz i naszej z nią relacji, z drugiej buduje spekulatywne historie i popuszcza wodze fantazji, wchodząc w narrację kosmiczno-futurologiczną – tak o spektaklu piszą sami autorzy, czyli Ludomir Franczak i Piotr Pękala.
„Atlas Rzeki Wieprz” jest multimedialną prezentacją zarejestrowanych i artystycznie uchwyconych zjawisk związanych z rzeką. Zebrane materiały dźwiękowe i wizualne zostały przetworzone przez syntezatory modularne i miksery wideo własnej konstrukcji.
Bogactwo przyrody Roztocza
– Teatr Kana zorganizował już cykl działań związanych z odkrywaniem niejednoznacznych związków z rzeką. Był to program pod hasłem „SzczODRA”, który zwrócił naszą uwagę na potencjał sąsiedztwa miasta i rzeki. W „Atlasie…” będzie to spojrzenie z innej perspektywy, bo Wieprz jest zdecydowanie inną rzeką – mówi Rafał Foremski z Teatru Kana.
Rzeka ta przepływa przez południowo-wschodnią Polskę, m.in. przez Roztoczański Park Narodowy, a także przez takie miasta, jak Zwierzyniec, Szczebrzeszyn, Krasnystaw czy Dęblin. Górny odcinek rzeki stanowi rejon występowania pstrąga i lipienia. Na tym terytorium można też zobaczyć wiele gatunków ptaków, wśród których jest krzyżówka, batalion, świstun, żuraw zwyczajny, orlik krzykliwy, puchacz czy bielik. Jest to zatem bardzo inspirujący obszar.
Dzieło zrodzone z fascynacji
– To spektakl zrodzony z obserwacji i fascynacji rzeką oraz jej otoczeniem. Zapis twórczych przemyśleń na temat tego, co dostajemy od niej i co sami możemy jej dać, żyjąc w jej pobliżu. Taka opowieść jest zawsze subiektywna, ale gdy spotyka się z językiem artystycznym, to zyskuje nowe znaczenie. Warto podkreślić, że mimo iż dzieło to bliskie jest ogólniejszej refleksji, zawiera w sobie też podteksty aktywistyczne – mówi Foremski
– Ludomir łączy różne stylistyki. „Atlas...” jest więc czymś między performansem a spektaklem, ale też swego rodzaju koncertem, bo muzyka jest ważnym elementem przekazu. Co istotne, on ma analogowe podejście do multimediów, co na pewno będzie widoczne i słyszalne w tej narracji opartej na faktycznych artefaktach, ale też fantazmatach. Nie będzie to linearna, ale meandrująca opowieść – podsumowuje.
Twórcy z dużym doświadczeniem
Ludomir Franczak to artysta wizualny, reżyser teatralny, scenograf i kurator. Jego prace prezentowane są w galeriach, teatrach, przestrzeni publicznej i festiwalach w Polsce i na świecie (m.in.: Niemcy, Dania, Szwecja, Rumunia, Węgry, Wielka Brytania). Współpracuje z takimi muzykami jak Marcin Dymiter, Robert Curgenven oraz artystami wizualnymi (Magdalena Franczak, Sebastian Buczek).W październiku 2020 roku w Puszczy Bukowej pokazał w ramach festiwalu Spoiwa Kultury spektakl „Atlas dźwięków/Puszcza”, który był kolekcją historii dotyczących przyrody i ludzi oraz poszukiwaniem tego, co pozostało po naszych przodkach.
Piotr Pękala to kurator interdyscyplinarnych projektów artystycznych. Nagrywa i występuję pod pseudonimem „abq”. W swoich pracach posługuje się syntezą modularną. Jego kompozycje można umieścić w takich nurtach elektronicznej muzyki eksperymentalnej jak ambient czy noise.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19.00. Bilety są jeszcze dostępne.
Komentarze
0