Spektakl o Fridzie Kahlo, występ Świetlików, koncert muzyki filmowej, recital Olgi Adamskiej – a to zaledwie kilka propozycji z bogatej listy lutowych wydarzeń w CKE Stara Rzeźnia. Będzie się działo w tym miesiącu po drugiej stronie Odry. Bilety na większość imprez można nabyć na stronie bilety.fm oraz w Kubryku Literackim.
Luty w CKE Stara Rzeźnia upłynie pod znakiem teatru i muzyki. Gwiazdą miesiąca będzie zespół Świetliki, którego koncert odbędzie się dokładnie 21 lutego. W lutym na Łasztownię powróci również Jarek Wist. W styczniu artysta zachwycił szczecinian swoją interpretacją utworów Franka Sinatry, tym razem wysłuchamy w jego wykonaniu włoskich przebojów. Poza tym zaplanowano pasjonujący koncert Movie Music Quintet oraz występ wspaniałej Olgi Adamskiej, która po latach przerwy powraca z „Czerwonym elementem”.
– Będzie to koncert walentynkowy, ale daleki od banałów, które kojarzą się nam z dniem zakochanych – wyjaśnia Iwona Nowakowska z Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. – Spektakli teatralnych również będzie więcej niż w poprzednich miesiącach. Powracają ulubione sztuki naszych widzów, czyli „Pół na pół”, „Wszystko o mężczyznach” i „Morfina 0,05”. Pojawia się także nowy projekt Marka Żerańskiego „Dziuple i sęki” oraz sztuka z Warszawy, na którą już niemal nie ma biletów. Mowa o spektaklu „Frida” w reżyserii Jakuba Przebindowskiego – dodaje.
Oto, co w lutym zaplanowano w CKE Stara Rzeźnia. Bilety na wydarzenia dostępne są w Kubryku Literackim w CKE Stara Rzeźnia oraz na stronie bilety.fm.
Koncert Punto Latino
8 lutego, godz. 18:00
bilety: 65 – 75 zł
Zespół Punto Latino to latynosko-polska, doskonale wyważona mieszanka muzyczna, którą tworzą doświadczeni muzycy z Meksyku, Peru, Boliwii i Polski. Grupa wykonuje zarówno kultowe, hiszpańskojęzyczne utwory we własnych, oryginalnych aranżacjach, jak i autorskie kompozycje oparte na popularnych rytmach latynoskich, jak merengue czy bachata oraz tych mniej znanych, jak: lando, festejo czy joropo. Szerszej publiczności zespół Punto Latino zaprezentował się w ogólnopolskim programie „Mam Talent!”.
Koncert Movie Music Quintet
9 lutego, godz. 17:00
bilety: 30 – 35 zł
Kwintet specjalizuje się głównie w muzyce filmowej, stąd nazwa Movie Music Quintet. Profesjonalnie napisane aranżacje opierają się na budowie symfonicznej zespołu, który łączy delikatne tematy i akompaniamenty smyczkowe (altówka, wiolonczela) z szybkimi lub melodyjnymi partiami sekcji dętej (flet), partiami basowymi (kontrabas) oraz z niesamowicie zróżnicowanym instrumentem melodyczno - perkusyjnym, jakim jest fortepian. Wykonania pięknych ścieżkach dźwiękowych nawiązują do znanych współczesnych filmów, takich jak „Forrest Gump”, „Titanic”, „Love Actually”, „James Bond”, „Pulp Fiction”, a także bajek np.: „Harry Potter”, „Shrek” oraz musicali np.: „Moulin Rouge” i seriali np.: „Stawka większa niż życie” czy „Gra o tron”.
Wykład Małgorzaty Krawczak „O czym mówią lęki?”
11 lutego, godz. 18:00
wstęp wolny
Cykl warsztatów, które pomagają uwolnić uczestnika od bagażu przeszłości i pozwalają skoncentrować się na tworzeniu przyszłości. Temat wykładu lutowego: „O czym mówią lęki?”. W pracy nad sobą uruchamiają się często procesy niekoniecznie miłe i łatwe. Przy okazji pojawiają się również procesy obronne. Mechanizm obronny w naszej podświadomości broni nas przed czymś, co nasza psychika uznaje za zbyt duże ryzyko. Taki mechanizm blokuje dostęp do pewnych informacji, by zablokować możliwość robienia tego. Nasza podświadomość boi się zmian oraz tego, że sobie nie poradzimy z nowościami i zaczyna produkować tabuny lęków, budulca blokad fizycznych, mentalnych, duchowych i emocjonalnych…
Czarna komedia „Pół na Pół”
13 lutego, godz. 19:00
bilety: 50 zł
„Pół na pół” w reż. Tomasza Obary to przesycona czarnym humorem komedia opowiadająca o dwóch przyrodnich braciach, którzy postanowili pozbyć się swojej rodzicielki. Będzie śmiesznie i strasznie, bo emocje są silne, a stawka najwyższa. To historia o nas, o naszych relacjach z najbliższymi, o tym, co jest ważne i gdzie jest granica przyzwoitości, o ile w ogóle jest... Do czego jesteśmy zdolni, kiedy nasza mała stabilizacja jest zagrożona? W spektaklu zobaczymy Sławomira Kołakowskiego oraz Wiesława Orłowskiego.
Olga Adamska z recitalem „Czerwony Element”
14 lutego, godz. 20:30
bilety: 45 zł
W walentynki CKE Stara Rzeźnia zaprasza na koncert pt. „Czerwony Element” w wykonaniu Olgi Adamskiej, laureatki tegorocznego Bursztynowego Pierścienia, nagrody przyznawanej najlepszym aktorom scen szczecińskich i najlepszym spektaklom teatralnym. Spotkanie z czerwonym elementem to coś, co powinien przeżyć każdy. Powroty do przeszłości, romansów, miłości i miłostek, nie melancholijne, aczkolwiek rozpamiętywane, odrobinę zadumane i troszeczkę odżałowane. Bo przecież to, jacy jesteśmy teraz, to efekt naszych przeżyć. A kto z nas może powiedzieć, że nigdy nie wracał myślami do dawnych miłości, tych szczęśliwych i tych nieszczęśliwych.
Spektakl „FRIDA. Życie Sztuka Rewolucja”
15 lutego, godz. 18:00
bilety: 50 – 60 zł
Wzruszająca opowieść o życiu i miłości, a także walce o artystyczną niezależność. Wielkie emocje, namiętność, porywająca muzyka oraz wspaniałe obrazy inspirowane twórczością Fridy Kahlo w przejmującym monodramie Martyny Kliszewskiej. Aktorka i malarka, absolwentka wydziału aktorskiego PWST oraz wydziału malarstwa ASP w Łodzi, wcielając się w postać Fridy przenosi nas w świat nasyconej kolorem meksykańskiej kultury. Z wrodzonym wdziękiem i temperamentem opowiada o najważniejszych zdarzeniach z życie tej niezwykłej artystki. Pełen zmysłowości spektakl to nie tylko spotkanie z Fridą Kahlo, najsłynniejszą na świecie meksykańską malarką, ale również próba przyjrzenia się doświadczeniu malujących kobiet, ich szczególnego udziału w historii światowej sztuki. Honorowy patronat nad projektem objęli Ambasada Meksyku w Polsce oraz Komitet Honorowy w skład, którego wchodzą: Edward Dwurnik, Rafał Olbiński i Marek Keller.
Spektakl „Dziuple i sęki”
15 lutego, godz. 21:30
bilety: 50 zł
W czasach wszechobecnej nieprzyzwoitości w słowie i obrazie sięgamy do narodowej literatury pięknej, przywołując inkryminowane dawniej teksty renesansowe i barokowe ujawniające, jak onegdaj bogaty był polski język opisujący owe sprawy. Wspomnimy, iż obsceniczny temat stosownie ubrany nie hańbi. Wraz z Markiem Żerańskim zajrzymy także do współczesnej poezji erotycznej. Wszystko z towarzyszeniem żywej muzyki i piosenki.
Koncert zespołu Formacja
16 lutego, godz. 18:00
bilety: 40 zł
Zespół FORMACJA powstał w 2008 roku jako „supergrupa” złożona ze znanych na szantowej scenie wykonawców i popularnych muzyków folkowych. Przez lata skład ulegał zmianom, aż w końcu ustalił się w kształcie: Jacek Jakubowski, Krzysztof Jurkiewicz, Tomasz Hałuszkiewicz, Cezary Rogalski i Paweł Grodzki. Repertuar FORMACJI to głównie autorskie utwory Krzysztofa Jurkiewicza i Jacka Jakubowskiego oraz tradycyjne utwory folkowe i popularne w Polsce piosenki z kręgu „maritime folk”.
Koncert zespołu Świetliki
21 lutego, godz. 19:30
bilety: 60 – 80 zł
Styl muzyczny Świetlików jest wypadkową, średnią, a czasem medianą zainteresowań członków grupy, co w efekcie daje ciekawy i harmonijny koktajl estetyczny. Zespół niekiedy wykorzystuje muzykę gatunkową, ale z reguły w myśl myśli Marka Hłaski: "tak głupio to i my potrafimy". Najogólniej bez wdawania się w niuanse, upraszczając nieco, słuchacz, który słuchał i lubi Velvet Underground, The Clash, Joy Division, PIL, Nicka Cave`a, Portishead, Bauhaus The Cure etc., muzykę Świetlików doceni.
Koncert Jarka Wista „Dolce VitaM”
23 lutego, godz. 18:00
bilety: 75 – 85 zł
„Dolce VitaM” jest projektem zrodzonym z prawdziwego zamiłowania do Włoch. Jarek Wist, dyplomowany italianista oraz zawodowy wokalista, postanowił połączyć swoje największe pasje, których efektem stał się fascynujący koncert ze śmiałymi interpretacjami przebojów z końca lat 50. i początku 60.
Spektakl „Wszystko o mężczyznach”
28 lutego, godz. 19:00
bilety: 50 zł
Będzie śmiesznie i strasznie, będą łzy wzruszenia i radości. Każdy mężczyzna odnajdzie w nich kawałek swojego życia. Kto nie zażył trudów prawdziwej męskiej przyjaźni i skutków „zbytniego napoju”? Kto nie robił rzeczy, do których niechętnie się przyznaje? Kto nie ścierał się z Ojcem? Kto nie walczył o miłość? Bycie mężczyzną, to ciężka i żmudna droga, którą osłodzić może szczery śmiech publiczności, a powodów będzie sporo. „Wszystko o mężczyznach” to sztuka Miro Gavrana - wybitnego, wielokrotnie nagradzanego chorwackiego pisarza. Tajemnice mężczyzn zdradzą trzej szczecińscy aktorzy: Adam Dzieciniak, Sławomir Kołakowski i Wiesław Lewoc.
Monodram „Morfina 0,05” - spektakl dla szkół
29 lutego, godz. 12:00
bilety: 25 – 30 zł
Reżyser wyeksponował psychologiczny obraz stanu narkotycznego po zażyciu niewielkiej dawki oraz szybko postępujący proces uzależnienia. Ukazał postać głównego bohatera, lekarza Polakowa, jako ofiarę przypadkowego popadnięcia w nałóg, jego bezowocne próby odrzucenia nałogu, bezskuteczne kroki samowyleczenia i tragiczne konsekwencje głodu narkotycznego. „Morfina 0,05” Michaiła Bułhakowa w reżyserii i wykonaniu Marka Żerańskiego to laureat Bursztynowego Pierścienia i wg publiczności najlepszy spektakl sezonu 2018/2019.
Spektakl „Przemiana”
29 lutego, godz. 19:00
bilety: 20 zł
Spektakl „Przemiana” jest próbą odpowiedzi na pytania towarzyszące człowiekowi na każdym etapie życia: czy ludzie są zdolni do przemiany? Może zmieniamy jedynie świat wokół nas, a sami pozostajemy niezmienni? Może tylko dostosowujemy się do sytuacji, wewnętrznie zakorzenieni w swoim jedynym, niepowtarzalnym jestestwie? Obserwujemy innych i staramy się dopasować, chcemy być lepsi, opowiadamy się za czymś, podejmujemy próby modyfikacji naszego „centrum”, ale czy zmiana zachodzi? Czy w ogóle jest możliwa? A może nie od nas to zależy? Spektakl w wykonaniu Teatru ruchu i pantomimy „Osiem rąk”, który tworzą dawni członkowie Studia Pantomimy Politechniki Szczecińskiej.
Komentarze
5