Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, powołał Pełnomocniczkę ds. Równego Traktowania, Pełnomocniczkę ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni oraz Rzeczniczkę Praw Akademickich. A wszystko po to, by uczelnia była bardziej przyjaznym miejscem.
Władzom Uniwersytetu Szczecińskiego zależy, by uczelnia była miejscem wolnym od uprzedzeń, konfliktów i dyskryminacji oraz by promowała ideę zrównoważonego rozwoju. W związku z tym powołano pełnomocników.
– Uniwersytet Szczeciński dołącza do grona uniwersytetów światowych, europejskich, najlepszych polskich uniwersytetów, którym szczególnie bliskie są sprawy społecznej odpowiedzialności, równości i praw akademickich. W minionych latach problemy te nie były odpowiednio akcentowane na naszym uniwersytecie. Dzisiaj uzupełniamy ten niewątpliwy brak, ponieważ uczelnia powinna być wzorem dla naszego społeczeństwa, jak powinniśmy wzajemnie się traktować, rozwijać swoje badania naukowe, podchodzić do problematyki społecznej odpowiedzialności pracy – mówi rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. dr hab. Waldemar Tarczyński.
Kontakty pozauczelniane zyskają na sile
Rektor US na Pełnomocniczkę ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni powołał dr hab. Barbarę Kryk, prof. US, która będzie odpowiedzialna za promowanie zasady społecznej odpowiedzialności uczelni, zrównoważonego rozwoju i zielonej gospodarki wśród wszystkich interesariuszy uczelni.
– Koncepcja społecznej odpowiedzialności oznacza społeczną odpowiedzialność bardzo szeroko rozumianą względem otoczenia wewnętrznego i zewnętrznego. Dotyczy to nie tylko naszych studentów i pracowników oraz kontaktów między nami, ale również kontaktów m.in. ze środowiskiem biznesu – mówi Kryk. – Przed nami stoi bardzo wiele zadań, których nie zdoła zrealizować jeden pełnomocnik ani sami pracownicy, w związku z tym liczymy na to, że zarówno pracownicy, studenci, jak i wszystkie osoby, które będą chciały wykazywać się w zakresie społecznej odpowiedzialności, będą nam w tym pomagać.
Powiedzieć „nie” dyskryminacji
Pełnomocniczką Rektora ds. Równego Traktowania została dr hab. Małgorzata Guzowska. Nowa pełnomocniczka zadba o to, by kształcenie i praca na US przebiegały w atmosferze szacunku oraz poszanowania praw i wolności każdej osoby.
– Nierówne traktowanie, a także dyskryminacja są często powodem, dlaczego nie wykorzystujemy całego potencjału indywidualnego, który drzemie w naszych kadrach akademickich – przyznaje Guzowska. – Do głównych zadań, które będą przede mną stały, będzie po pierwsze krzewienie zasady równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji wśród społeczności akademickiej. To również monitorowanie i diagnozowanie takich przypadków oraz promowanie działań na rzecz szerzenia równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji.
Wsparcia dla wykładowców i pracowników administracyjnych
Stanowisko Rzeczniczki Praw Akademickich objęła dr Adriana Tomczyk. Jej zadaniem jest wspieranie pracowników w rozwiązywaniu konfliktów pracowniczych oraz dbanie o to, by wszyscy członkowie społeczności akademickiej byli traktowani sprawiedliwie i uczciwie.
– Uniwersytet Szczeciński jest wspólnotą, w której każdy ma te same prawa i jest tak samo ważny, bez względu na płeć, narodowość, wiek, stan zdrowia, poglądy polityczne czy też orientację seksualną. Głównym celem rzecznika praw akademickich jest wsparcie pracowników US, czyli zarówno nauczycieli akademickich, jak również pracowników administracji w rozwiązywaniu problemów pracowników – deklaruje Tomczyk.
Komentarze
11