Jak podkreślają obie strony, umowa ta jest korzystna z wielu względów. Mowa m.in. o wsparciu absolwentów w znalezieniu zatrudnienia na rynku pracy czy wspólnej pracy nad działalnością badawczą.
We wtorek, 16 lutego, przedstawiciele Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Gminy Międzyzdroje złożyli podpisy pod listem intencyjnym.
– To dzień wyjątkowy, bo Uniwersytet Szczeciński od wielu lat współpracuje z Międzyzdrojami. Ta umowa o współpracy jest elementem naszej strategii rozwoju uczelni. Uniwersytet Szczeciński to jest część miasta, regionu, polskiego Pomorza Zachodniego, dlatego chcemy być użyteczni dla regionu. Nasza cała społeczność akademicka reaguje na aktualne problemy otoczenia. Uważamy, że potencjał naukowy powinien być wykorzystywany do wspólnych działań wspierających ochronę środowiska, rozwój turystyki, czy w aplikowaniu o środki unijne – mówił prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego.
– To wielki dzień w historii Międzyzdrojów, że udało nam się pozyskać takiego partnera i takie zaplecze intelektualne. W naszych warunkach stwarza to niesamowity potencjał, który może nam służyć w wielu dziedzinach – komentował Mateusz Bobek, burmistrz Międzyzdrojów.
Współpraca z Gminą Międzyzdroje da możliwość doskonalenia zawodowego i praktycznego studentów w obszarach promocji, marketingu, turystyki czy logistyki. Studenci będą odbywać płatne praktyki w Biurze Promocji, Biurze Informacji Turystycznej i Urzędzie Miasta. Dodatkowo umowa przewiduje nagrodę pieniężną Burmistrza za najlepsze prace dyplomowe i magisterskie studentów Uniwersytetu Szczecińskiego, które dotyczyć będą Gminy Międzyzdroje i środowiska naturalnego okolic gminy, w tym otuliny Wolińskiego Parku Narodowego.
– Bardzo nam zależy na rozwoju współpracy w ramach bezpieczeństwa wodnego. Mamy taki kierunek studiów, mamy międzynarodową współpracę w tym zakresie. Chcielibyśmy, aby wspólnie ze służbami ratowniczymi Gminy Międzyzdroje pochylić się nad tym tematem, aby nasi studenci, profesorowie, pracowali nie tylko w zakresie edukacji, ale również faktycznego działania – deklarował rektor.
List intencyjny dotyczy również wspólnej działalności badawczej akwenów morskich, w szczególności rozbudowy infrastruktury i oferty badawczej Stacji Morskiej Uniwersytetu Szczecińskiego w Międzyzdrojach, która funkcjonuje w nadmorskiej miejscowości od 2012 roku.
– Tylko od determinacji zależy, jakie cele można osiągnąć. Myślę, że znajdziemy sposób na to, żeby sięgnąć po cele unijny, które są przed nami – przyznał Norbert Obrycki, pełnomocnik rektora ds. współpracy międzynarodowej. – Z panem burmistrzem współpracujemy już od kilku miesięcy nad tym, aby na bazie infrastrukturalnej gminy móc przeprowadzić kilka interesujących badań, rozbudować tę infrastrukturę, zasilić ją pieniędzmi unijnymi, tak by i Uniwersytet Szczeciński miał tę bazę poszerzoną o nowe możliwości współpracy z uniwersytetami południowego Bałtyku, co już się dzieje, konferencje naukowe już się odbywają. Mamy nadzieję, że jako lider przyszłego projektu Interreg Południowy Bałtyk 2021–2028 będzie mogli realizować tego typu działania.
Komentarze
1