W tym miesiącu (18 października) rozstrzygnięty ma zostać przetarg na rozbudowę Teatru Polskiego. Zakres prac obejmuje odnowienie istniejącego gmachu i budowę nowej części, która niemal w całości będzie schowana pod ziemią.

Początkowo koperty z ofertami zainteresowanych wykonawców miały być otwarte 6 września, ale termin ten przesuwano. W przetargu zostanie wybrana firma, która przygotuje projekt wykonawczy rozbudowy teatru, a następnie go zrealizuje.

Na razie istnieje program funkcjonalno-użytkowy i projekt budowlany. W ostatnich miesiącach dokumentacja była uaktualniana, bo zanim doczekała się realizacji, to zdążyła się już zestarzeć. Przypomnijmy, że konkurs architektoniczny na projekt przebudowy Teatru Polskiego przeprowadzono w 2010 r. Wygrało go biuro Atelier Loegler z Krakowa. Po dziewięciu latach potrzebne były korekty, choćby ze względu na zmieniające się przepisy przeciwpożarowe i nowe rozwiązania technologiczne.

Będzie 5 nowoczesnych scen

W ramach przebudowy, istniejący zabytkowy budynek teatru zostanie oczyszczony z przybudówek, które powstały na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Ma wrócić do formy jaką nadał mu Adolf Thesmacher, podczas gruntownej przebudowy w latach 1928-29.

W środku odnowiona zostanie główna scena teatralna. M.in. wyburzona i zbudowana od nowa będzie widownia. Remont obejmie też scenę kabaretową na parterze, obok której powstanie sala prób czytanych. Na drugim piętrze przewidziano pokoje gościnne i salę klubową.

Kolejne trzy nowoczesne sceny z profesjonalnym zapleczem powstaną w nowej części, która będzie „zatopiona” w nadodrzańskiej skarpie. Znajdzie się tam nowa główna scena, scena szekspirowska i scena eksperymentalna. Powstanie nowe wejście od strony ul. Jana z Kolna.

20 mln euro i 32 miesiące

W dokumentach przetargowych zapisano, że szacowany koszt inwestycji to 20 milionów euro, bez podatku VAT. Kwotę tę zweryfikują oferty złożone przez firmy zainteresowane zamówieniem. Ze środków unijnych zagwarantowane jest dofinansowanie w wysokości 42 mln zł. Teatr Polski podlega Urzędowi Marszałkowskiemu, więc to z budżetu województwa zostanie sfinansowana jego rozbudowa.

Prace projektowe i budowlane mają zająć łącznie 32 miesiące od momentu podpisania umowy z wykonawcą. To oznacza, że Teatr Polski w nowym wydaniu będzie gotowy najwcześniej w drugiej połowie 2022 r.

Wcześniej wyłoniono już inżyniera kontraktu. Jest nim Przedsiębiorstwo Usług Inwestycyjnych Eko-Inwest ze Szczecina. Do jego obowiązków należy m.in. współpraca przy wyłonieniu wykonawcy inwestycji, a później nadzór nad prowadzonymi pracami.