Od niedzieli w Szczecinie trwa 20. jubileuszowa edycja Spoiw Kultury. To jeden z najbardziej barwnych i różnorodnych szczecińskich festiwali kulturalnych. W programie znalazły się liczne koncerty, spektakle oraz całodniowe święto ulicy. Jedną z atrakcji wtorkowego wieczoru będzie koncert zespołu CUKRY! Wstęp bezpłatny.

Jak zapowiadają organizatorzy, dzień trzeci festiwalu, czyli 25 czerwca, „to kierunek odwrotny, choć równoważny do tego, co działo się wcześniej, czyli również spotkanie z przeczuciami i lękami, ale też z żywiołową siłą „pięknych dwudziestoletnich”, rówieśników festiwalu, z ich pokoleniową niezgodą na rzeczywistość, potrzebą ruchu, krzyku, buntu, zmiany. Diagnozujące relacje między jednostką a historią to z jednej strony świadectwo czasu, z drugiej zaś okazja do przyjrzenia się rozwijającemu się w sposób niezwykle prężny nowemu ruchowi teatrów alternatywnych”.

Co więc nas czeka? O godz. 17:30 zaplanowano prezentację spektaklu „Blaszany bębenek” w wykonaniu Teatru Tetraedr z Raciborza (znanego m.in. z tegorocznego Kontrapunktu), z kolei o godz. 20:00 pokaz sztuki „Gwoli jakiejś tajemnicy” (tego samego teatru). Oba spektakle zostaną wystawione w budynku Gryf Nieruchomości na Łasztowni.

Natomiast o godz. 18:30 w Starej Rzeźni odbędzie się koncert zespołu CUKRY. Jest to projekt muzyczny, który powstał w 2017 roku w Warszawie, w kuchni przy małym stole. Stara i nowa tradycja, przestrzenie wiejsko-miejskie, lata 90. i dziewczyńskie historie opowiedziane w podwórkowy sposób. Trzy pyskate białe wokale, wyszczekane teksty, gęsta muzyka w równowadze z ciszą i miękkością uczuć. Inspiracje polską muzyką tradycyjną i współczesną poezją. Tematy otwierają przestrzeń ruchowo-performatywną. Wejście w to, co wyparte i zapomniane, odczuwane, dobrze znane.

Zespół współtworzą: Lena Witkowska (wokal, gitara ze smyczkiem, bęben marszowy), Karolina Głogowska (wokal, altówka, bęben marszowy), Agnieszka Kocińska (wokal, perkusjonalia, bęben marszowy).

Udział we wszystkich dzisiejszych wydarzeniach jest bezpłatny, ale obowiązują darmowe wejściówki, które będzie można odbierać bezpośrednio PRZED spektaklem/koncertem w miejscu wydarzenia.

Projekt „Spoiwa Kultury 2019“ został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: Teatr i Taniec.

Szczegółowy program Spoiw Kultury tutaj