W trakcie tego wydarzenia publiczność zobaczyła 120 filmów w 15 sekcjach tematycznych, a poza tym uczestniczyła w projekcjach pozakonkursowych w Kinie Łózkowym na pl. Wolności, w zajęciach warsztatowych,spotkaniach i kolacjach (w ramach Kina Kulinarnego). Wczoraj zakończyła się czwarta edycja Trastlantyk Festival Poznań !
 
 
Głównym miejscem festiwalu było Multikino 51, ale wiele punktów programu  odbyła się w Centrum Kultury Zamek, w kinie "Muza" oraz w róznych miejscach Poznania w ramach Mobilnego Kina Skody. Z projekcji biletowanycvh najwięcej widzów zobaczyło pokazy filmów “20.000 dni na Ziemi”, “Czarny węgiel, cienki lód”, “Rozważnie i romantycznie”, “Bracia krwi” i “Amerykańska komuna”, ale szczególnie ważnym pokazem był seans dokumentu "Rozważania o przemocy", po którym przeprowadzono dyskusję z udziałem profesor Gayatri Chakravorty Spivak laureatki nagrody Transatlantyk Glocal Hero.
 
Inni goście festiwalu to m.in. zany lektor Tomasz Knapik, aktorzy: Jacek Braciak, Bogusław Linda i Grażyna Szapołowska. Poza tym zaproszono także ludzize światamuzyki filmowej.  John Ottman, Richard Gladstein, Michael Price, Andy Hill, Michael P. Aust, Jóhann Jóhannsson, Matthias Hornschuh, Robert Piaskowski, Rafał Paczkowski oraz Monika Wolińska byli jurorami, którzy oceniali młodych kompozytorów w ramach dwóch konkursów. 
 
Na Gali Zamknięcia Festiwalu, 14 sierpnia, przedstawiono  laureatów tych artystycznych zmagań. W rywalizacji polegającej na natychmiastowej kompozycji i improwizacji do filmu - Transatlantyk Instant Composition Contest - zwycięzcą okazał się Mateusz Dębski, który otrzymał nagrodę w wysokości 30 000 PLN. Drugie miejsce zajął Michał Wróblewski (Transatlantyk Instant Composer 2014 - Second Prize) a trzecie  Paweł Tomaszewski (Transatlantyk Instant Composer 2014 - Third Prize) Jury uhonorowało także  Anselmo Manciniego, przyznając mu wyróżnienie. 
 
Konkurs dla kompozytorów muzyki filmowej - Transatlantyk Film Music Competition - zakończył się sukcesem  Moritza Schmittata z Niemiec. Wyjechałon z Poznania z kwotą  40 000 złotych i tytułem Transatlantyk Young Composer 2014 - First Prize. Sponsorem nagród jest Raiffeisen Polbank.
 
Nagrodę Transatlantyk Audience Award 2014 natomiast  wywalczył  dokument, (pokazany z sekcji Sundance na Transatlantyku) zatytułowany  “20.000 dni na Ziemi” w reż. Jane PollardIain Forsyth. Jego bohaterem jest muzyk, wokalista, pisarz i autor scenariuszy filmowych - Nick Cave.