W elektrowni PGE Gryfino Dolna Odra uruchomiono dwa nowe bloki gazowo-parowe. – Taka inwestycja jest gwarancją bezpieczeństwa i stabilności krajowego systemu energetycznego oraz dalszego rozwoju energetyki odnawialnej – podkreślał Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.

Nowe bloki mają moc 1366 MW (po 683 MW) i pozwolą pokryć ponad 5 procent krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Podszczeciński zakład stał się największą i najbardziej sprawną elektrownią tego typu w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie. Jej sprawność nominalna przekracza 63 procent, co oznacza, że jest o ponad 70 procent wyższa niż we wcześniej eksploatowanych tam instalacjach.

- Nowe bloki gazowe zastąpią wysłużone i nieefektywne jednostki węglowe, a tym samym wpisują się w strategię dekarbonizacji aktywów wytwórczych Grupy PGE. Jednocześnie nowa inwestycja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, a także zapewni stabilne dostawy energii dla ponad 3 mln gospodarstw domowych - mówił Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Czystsze powietrze – lepsze zdrowie

Elektrownia spełnia najbardziej restrykcyjne limity emisji wynikające z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych. Niemal do zera spadnie emisja pyłu i tlenków siarki. Trzykrotnie, w porównaniu do wcześniejszych bloków węglowych, zmniejszy się wskaźnik emisyjności CO2. Wyniesie około 330 g na kWh.

­- Ta inwestycja ma bezpośredni wpływ nie tylko na stabilizację systemu elektroenergetycznego, czyli na jego bezpieczeństwo, ale także jest kolejnym krokiem w transformacji naszej gospodarki. To gwarancja stabilnych dostaw energii oraz czystszego środowiska, co zaś przekłada się na jakość środowiska w którym żyjemy oraz na nasze zdrowie – komentował Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska.

Szybkość startu ze stanu zimnego do minimum technicznego wynosi 4 godziny, a ze stanu gorącego do minimum technicznego 30 minut. Elektrownia będzie wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii.

- Inwestycje gazowe to bardzo ważny element transformacji energetycznej i dochodzenia do neutralności klimatycznej. Stale rozbudowujemy system OZE, który potrzebuje równolegle stabilnych źródeł energii pracujących w podstawie, a w chwili obecnej nie ma bardziej elastycznych mocy niż moce gazowe – tłumaczył minister Robert Kropiwnicki.

„To dziś największa i jedna z najnowocześniejszych inwestycji energetycznych w kraju”

Inwestycja o wartości ponad 3,7 mld zł netto została zrealizowana przez Grupę PGE. Wykonawcą kontraktu jest konsorcjum firm w składzie GE Vernova (lider konsorcjum) i Polimex Mostostal.

- Jesteśmy dumni, że mamy swój wkład w budowę „Nowoczesnej polskiej energetyki-energetyki przyszłości”. Nasze unikalne multidyscyplinarne doświadczenie w połączeniu z profesjonalnym wsparciem technologicznym GE Vernova sprawiło, że nowe bloki gazowe w Elektrowni Dolna Odra to dziś największa i jedna z najnowocześniejszych inwestycji energetycznych w kraju. Ten wspólnie zrealizowany projekt jest naszym sukcesem i kolejną strategiczną jednostką energetyczną w Polsce jaką razem zbudowaliśmy dla PGE Polskiej Grupy Energetycznej – Jakub Stypuła, prezes zarządu Polimex Mostostal S.A.

Nowa elektrownia posiada, obowiązujący od 2024 roku, 17-letni kontrakt w aukcji rynku mocy.