Po blisko dwóch latach prac śródmiejski fragment al. Wojska Polskiego został oddany mieszkańcom. Zmiany jakie tam zaszły można było obejrzeć podczas festynu na otwarcie, który odbył się w sobotę i niedzielę.

Celem przebudowy była zmiana charakteru ulicy. Po rewitalizacji ma być to przestrzeń dużo przyjaźniejsza pieszym. Oto najważniejsze zmiany.

Dużo więcej zieleni

W pierwszym etapie prac duża część starych drzew (m.in. robinie) została wycięta. Zastąpiono je jednak z nadwyżką nowymi nasadzeniami. Już teraz jest zielono, bo np. platany posadzone w pasie środkowym alei to rozwinięte już okazy.

– Duża ilość zieleni to cecha charakterystyczna rewitalizacji al. Wojska Polskiego. To przede wszystkim nasadzenia 154 drzew, w tym wielkie, kolumnowe platany, a dodatkowo brzozy, magnolie. No i cała masa różnego rodzaju krzewów, blisko 20 tys. sztuk – wyliczał Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji.

Szersze chodniki i węższe jezdnie

Dla kierowców pozostawiono po jednym pasie ruchu w każdą stronę z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. Dzięki temu znalazło się miejsce na szersze chodniki z ławkami i ławkodonicami oraz pasami dla ogródków gastronomicznych. Na środku alei, pod platanami, jest parking na 173 miejsca. Duża część nowej nawierzchni, bo aż 800 ton, to stara kostka pochodząca z rozbiórek w innych częściach miasta.

– Nie jest to deptak wyłącznie pieszy, ale ten udział samochodów będzie mniej uciążliwy dla użytkowników chodników i lokali. Chcemy, żeby to była ciepła ulica, na którą chętnie się przychodzi. Mamy nasze słynne marki, które będą dalej się tutaj realizować – podkreślał prezydent Piotr Krzystek.

Deszczownica w miejscu ściany płaczu

Nawiązaniem do historii ulicy jest nowa fontanna. Stanęła w tym samym miejscu, gdzie kiedyś woda spływała po kafelkach tzw. ściany płaczu (na łączniku ze Ściegiennego i Królowej Jadwigi). Nowy wodotrysk wykonany został w formie deszczownicy

– Fontanna jest również podświetlana ledami. Myślę, że to fajne miejsce relaksu i wyciszenia – mówił Piotr Zieliński.

Nowy plac zabaw z trampolinkami

Wyspa na środku placu Zgody stała się miejscem ogólnodostępnym dla pieszych, zwłaszcza tych najmłodszych. Powstał tam plac zabaw, m.in. z niewielkimi trampolinkami i głuchym telefonem. Zamontowana zostanie tam jeszcze huśtawka.

– Cieszę się, że zrobili w tym miejscu plac zabaw. Fajnie, że jest coś w tej miejskiej przestrzeni dla maluchów – mówiła podczas otwarcia alei mama dwóch chłopców.

Na środku pl. Zgody pojawi się jeszcze tablica poświęcona pamięci Jarosława Bondara, zmarłego w 2021 roku architekta miasta, pomysłodawcy rewitalizacji tej śródmiejskiej przestrzeni.

Tory tramwajowe i „przystanek”

Planując przebudowę zrezygnowano z odtwarzania linii tramwajowej, zamiast tego na środku alei zaprojektowano miejsca postojowe. Podczas prac odsłonięto jednak fragment starych szyn, które wyeksponowano.

– Uznaliśmy, że warto nawiązać do historii alei. Obok stanął symboliczny słup przystankowy. Takie elementy historyczne dodają tej przestrzeni smaczku – tłumaczył Piotr Zieliński.

Ulica ma swojego menedżera

Po rewitalizacji o śródmiejski odcinek al. Wojska Polskiego ma dbać specjalnie powołana do tego osoba, która będzie m.in. koordynować planowane tam wydarzenia. Menedżerem ulicy została Dorota Kowalewska, która wcześniej zajmowała się projektem Domu Skandynawskiego, jest wykładowcą Uniwersytetu Szczecińskiego w Instytucie Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, specjalizującą się m.in. w tematyce społeczeństwa obywatelskiego.

– Ta ulica będzie naszym zielonym salonem. Posłuży nam tak, jak będziemy chcieli ją kreować. Będziemy dążyli do tego, żebyśmy poczuli tę wspólnotowość. Wykreowali wspólnie przestrzeń, która będzie nasza – mówiła o swojej roli Dorota Kowalewska.

Na razie parkowanie za darmo

Od poniedziałku 28 sierpnia śródmiejski odcinek al. Wojska Polskiego będzie niemal w pełni oddanych do ruchu. Niedostępna będzie jedynie relacja na wprost z al. Wojska Polskiego w kierunku ulicy Kopernika i placu Zwycięstwa, w związku z trwającą tam przebudową. Będzie możliwy tylko skręt w prawo w ulicę Krzywoustego.

Formalnie al. Wojska Polskiego wciąż będzie jednak placem budowy, z prowadzonymi tam cały czas pracami wykończeniowymi i poprawkowymi. Dlatego na wszystkich nowych miejscach postojowych można parkować za darmo. Będzie tak do 15 listopada.

Wtedy planowane jest formalne zakończenie inwestycji. Jej koszt to ponad 43 mln zł. Wykonawcą jest Firma Budowlano-Drogowa MTM SA. Projekt przygotowała Pracownia Architektoniczna ARCHAID Jacek Szewczyk. Nadzór nad realizacją sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie.