Z okazji Dnia Teatru Publicznego 2020 Opera na Zamku w Szczecinie przygotowała premierę online opery „Guru” francuskiego kompozytora Laurenta Petitgirarda. Sztukę będzie można za darmo obejrzeć na platformie vodteatrwielki.pl Teatru Wielkiego – Opera Narodowa.
Co roku z okazji Dnia Teatru Publicznego teatry w całej Polsce, w tym szczecińskie sceny, zapraszały na spektakle za grosze. Z wiadomych przyczyn w tym roku jest to niemożliwe, jednak mimo wszystko organizatorzy nie rezygnują z wydarzenia i przenoszą całą akcję do Internetu.
„W Dniu Teatru Publicznego 2020, który obchodzić będziemy 16 maja, weźmie udział ponad 100 teatrów. Tegoroczną akcję przeniesiemy w całości do internetu – nie będzie "groszowych spektakli" na żywo, ale będą inne symboliczne gesty, przypominające Państwu o tym święcie. Warunek jest jeden: te gesty nie mogą być dla pracowników teatrów zbyt obciążające, nie powinny też generować żadnych dodatkowych kosztów. Chcemy, abyście Państwo zobaczyli, że jesteśmy, ciągle działamy, ale przede wszystkim, że #CZEKAMY – na widzów i na to, że będzie lepiej. To słowo, spotykane od 16 maja przez cały kolejny tydzień na zdjęciach, udostępnianych nagraniach wideo, w informacjach i komunikatach, ma przypominać o charakterze tegorocznego święta” – czytamy na stronie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, który jest organizatorem wydarzenia.
Jak co roku do akcji włącza się Opera na Zamku w Szczecinie, która zaprasza na premierę online opery „Guru”. Libretto do sztuki napisał Xavier Maurel, reżyserii podjął się Damian Cruden, dyrektor artystyczny York Theater Royal, a wśród obsady znaleźli się znakomici soliści światowych scen operowych, m.in. holenderski bas Huub Claessens, francuski tenor Paul Gaugler oraz aktorka Sonia Petrovna. Za pulpitem dyrygenckim stanął sam kompozytor, Laurent Petitgirard.
Spektakl od 17 do 23 maja będzie można bezpłatnie oglądać na platformie vod.teatrwielki.pl Teatru Wielkiego – Opera Narodowa. Opera „Guru” będzie dostępna w wersji z napisami w tłumaczeniu do wyboru: w języku polskim, angielskim i francuskim.
Sztuka została zainspirowana tragicznymi wydarzeniami z listopada 1978 roku. Wtedy w Jonestown, w Gujanie, zginęło 909 osób należących do sekty Świątynia Ludu, której przewodził Jim Jones. To on, dzięki swej charyzmie i sile perswazji, doprowadził do tego, że wszyscy ci ludzie, uwierzyli, że samobójstwo jest dla nich zbawienne. Opera „Guru” zadaje pytania: jak daleko może sięgać manipulacja innymi, jak bardzo potrafimy ulec innym i stracić moralny osąd.
Masakra w Gujanie była tematem filmów (m.in. Stanley Nelson w 2006 roku stworzył dokument „Jonestown”), książek, a także inspirowała muzyków. W 1984 ukazała się płyta heavy metalowej formacji Manowar „Sign Of The Hammer”, na której znalazł się utwór „Guyana”, a w tym roku raper Post Malone umieścił kompozycję „Jonestown” na albumie o tytule „Beerbongs & Bentleys”.
Światowa prapremiera „Guru” odbyła się w Operze na Zamku w Szczecinie 28 września 2018 roku.
Komentarze
0