Jeszcze nigdy w historii samorządu żaden komitet wyborczy nie zdobył tak dużej liczby mandatów jak Koalicja Obywatelska. W 31-osobowej radzie miasta partia kierowana w Szczecinie przez Arkadiusza Marchewkę obsadzi… aż 19 mandatów. Zaledwie pięcioro reprezentantów będzie mieć Piotr Krzystek, a siedmioro Prawo i Sprawiedliwość. Próg wyborczy przekroczyła Lewica, ale to nie pozwoli jej na udział w podziale mandatów.

Koalicja Obywatelska zdobyła w Szczecinie prawie 44% głosów, Prawo i Sprawiedliwość – 24,5%, a na Koalicję Samorządową zagłosowało znacznie mniej mieszkańców niż w 2018 roku – ok. 16,5%. Wynik Lewicy to 6,4%, a poparcie dla Konfederacji wyniosło 4,85%.

W sumie Koalicja Obywatelska będzie mieć w Szczecinie 19 radnych, Prawo i Sprawiedliwość – 7, a Piotr Krzystek – zaledwie 5 reprezentantów.

Koalicja Obywatelska. Kto w radzie miasta?

Z Prawobrzeża w radzie miasta z ramienia KO znajdą się: Marcin Biskupski, Wojciech Dorżynkiewicz, Małgorzata Wleklak oraz Maria Schneider.

Z okręgu obejmującego Pomorzany i Gumieńce mandaty zdobyli: Stanisław Kaup, Urszula Pańka, Elżbieta Abramowicz oraz Dorota Gródecka.

W Śródmieściu najlepszy wynik osiągnął Paweł Bartnik, ale radnymi zostaną również Przemysław Słowik i Ewa Jasińska z Nowoczesnej.

Na Pogodnie najlepszy, wręcz sensacyjny wynik, zdobyła Ilona Milewska, na którą zagłosowało ponad 4200 mieszkańców. Kolejne mandaty przypadną: Łukaszowi Tyszlerowi, Andrzejowi Radziwinowiczowi i Mateuszowi Gierydze. 

Na północy radnymi zostaną: Łukasz Kadłubowski, Jan Posłuszny, Zuzanna Jeleniewska, Wiktoria Rogaczewska. Jeżeli Łukasz Kadłubowski nadal będzie zasiadać na stanowisku wiceprezydenta, to jego mandat przypadnie Wojciechowi Kępce.

Dodajmy, że w sumie Koalicja Obywatelska wprowadzi do rady miasta aż 9 kobiet.

Prawo i Sprawiedliwość. Siedem nazwisk

Najlepszy wynik w mieście uzyskał Krzysztof Romianowski z Prawobrzeża.  Drugim radnym PiS z tego okręgu został Marek Chabior.

W okręgu obejmującym Gumieńce i Pomorzany Julia Szałabawka wyprzedziła nieznacznie Macieja Kopcia. Jednak tutaj PiS obronił wynik z 2018 roku i wprowadzi do rady dwa nazwiska. Z radą pożegna się za to Robert Stankiewicz, startujący z pozycji trzeciej.

W Śródmieściu radnym pozostanie Marcin Pawlicki.

Na Pogodnie Marek Duklanowski wyprzedził Janusza Jagielskiego i po pięciu latach przerwy wróci do rady miasta.

Na północy ponad 4 tysiące głosów i jedyny mandat zdobył Dariusz Smoliński.

Mocno przetrzebiona ekipa Krzystka

Spektakularny sukces Piotra Krzystka nie przekłada się na dobry wynik jego Koalicji Samorządowej. Piotr Krzystek prawie nie będzie mieć „swoich” ludzi w radzie miasta. Jak to możliwe? Na Pogodnie mandat zdobył Michał Przepiera, ale jeżeli nadal będzie pełnił funkcję wiceprezydenta, to mandat przypadnie Piotrowi Kęsikowi, który formalnie startował z poparciem Polski 2050. Z kolei na Prawobrzeżu mandat zdobył Henryk Jerzyk, który wiele lat był radnym SLD.

Radnymi pozostaną Marek Kolbowicz i Jolanta Balicka. Mandat otrzyma również Renata Łażewska, która przejmie go po obejmującym urząd prezydenta Piotrze Krzystku.