To dokument, który ma nakreślić jak przez najbliższe 10 lat będzie funkcjonować Szczecin. Do piątku, w godzinach pracy, mieszkańcy mogą zgłaszać swoje wizje rozwoju miasta, do niedzieli wypełnić ogólną ankietę, a na przełomie lutego i marca przyszłego roku wziąć udział w konsultacjach społecznych. „Chcemy poznać zdanie mieszkańców, aby strategia odzwierciedlała ich realne potrzeby i oczekiwania” – zapewniają władze magistratu.

Dotychczas obowiązująca Strategia Rozwoju Miasta wygasa wraz z końcem tego roku. To niezbędny dokument przy m.in. ubieganiu się o dotacje, dofinansowania projektów z funduszy pomocowych oraz środków unijnych i zarazem podstawowe narzędzie prowadzenia polityki rozwoju miasta. 

„Kluczowe jest zaangażowanie mieszkańców”

Jak podkreśla magistrat, kluczowe w pracach jest zaangażowanie możliwie największej liczby mieszkańców. Założeniem jest bowiem wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: Jaki ma być Szczecin w 2035 roku?

Do piątku (13 bm.) mieszkańcy mogą udać się Biura Obsługi Interesantów w magistracie, gdzie organizowany jest dyżur strategiczny. W godz. 10.00-14.00, czyli kiedy większość jest w pracy, mogą porozmawiać z konsultantami, przedstawić swoje wizje rozwoju miasta, zaproponować cztery główne cele oraz kierunki rozwoju, ocenić wpływ strategii na jakość ich życia oraz wskazać rekomendacje.

Miasto zachęca również do wypełniania ankiety internetowej, która do 15 września będzie dostępna na stronie www.strategia2035.szczecin.eu. Zawiera ogólne pytania, które pobieżnie związane są z poszczególnymi obszarami. Co zwraca jednak uwagę, to brak pytań o kulturę w mieście.

„Jako jedyna była tematem dyskusji we wszystkich obszarach”

– Kwestie dotyczące kultury pojawiły się wcześniej, podczas tworzenia kompleksowej diagnozy, która będzie fundamentem nowej strategii. Wtedy, jako jedyna, była tematem dyskusji we wszystkich obszarach, to jest społecznym, klimatyczno-środowiskowym, przestrzennym i gospodarczym – wyjaśnia Dariusz Sadowski z biura prasowego magistratu.

Wątki dotyczące kultury pojawiły się również podczas warsztatów strategicznych, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu. Uczestników zajęć rekrutowała firma badawcza „Fokusownia Szczecin”.

– Zależało nam, aby w warsztatach wzięły udział w różnym wieku, różnej płci i wykształceniu, a także zróżnicowanym doświadczeniu życiowym. Tak, aby mogły spojrzeć na Szczecin z wielu perspektyw – tłumaczy Dariusz Sadowski. Łącznie w warsztatach udział wzięły 62 osoby.

Konsultacje społeczne w przyszłym roku

Kolejna ankieta dla mieszkańców pojawi się podczas konsultacji społecznych. Te planowane są na przełomie lutego i marca przyszłego roku. Ich formuła nie jest jeszcze ustalona.

– Finalnie „Strategia Rozwoju Szczecina 2035” ma być uchwalona do końca 2025 roku. Dokument ma być opracowany do października/listopada przyszłego roku – dodaje Dariusz Sadowski.

„Proces diagnostyczny to prawie 1,5 roku prac”

Bazą do prac nad nową strategią są wnioski z wieloetapowej diagnozy, która obejmowała rozpoznanie gminy i jej otoczenia, wybór metod, technik i narzędzi badawczych oraz identyfikację, gromadzenie i opracowywanie danych.

– Proces diagnostyczny to prawie 1,5 roku pracy kilkudziesięciu osób, studiowanie dokumentacji, badanie trendów rozwojowych, tworzenie opracowań i fachowych analiz. To fundament, punkt wyjścia do dalszych prac nad strategią rozwoju miasta – mówi prof. Aneta Zelek, ekspert ds. strategii.

Wszystkie gminy mają obowiązek opracowania nowej strategii rozwoju. Do dokumentu przeniesiono cześć ustaleń, które były dotychczas zawarte w studium. Z kolei jego rolę przejmie plan ogólny, który podobnie jak miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, będzie aktem prawa miejscowego.

– W konsekwencji strategia rozwoju stanie się dokumentem, w którym gmina ustali model rozwoju oraz przybliżone rozmieszczenie niezbędnych inwestycji celu publicznego o znaczeniu lokalnym w koordynacji z rozmieszczeniem inwestycji ponadlokalnych – tłumaczy Dariusz Sadowski.

Ponadto w strategii rozwoju gminy zostaną umieszczone ustalenia i rekomendacje w zakresie kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej, tj.: kierunku zmian w strukturze zagospodarowania terenów gminy, zasad ochrony środowiska, przyrody i dziedzictwa, rozwoju infrastruktury technicznej i komunikacyjnej oraz pozostałych aspektów, które będą rzutowały na przyszłe rozstrzygnięcia – zarówno strategiczne, jak i przestrzenne.