Ponad 50 szkół z naszego regionu zostało wyróżnionych w tegorocznym rankingu „Perspektyw”, najważniejszym zestawieniu szkół ponadpodstawowych w Polsce. Złote, srebrne i brązowe tarcze jakości dyrektorzy najlepszych liceów i techników odebrali we wtorek podczas uroczystej gali w urzędzie wojewódzkim.

Szkoły ze znakiem jakości

W opublikowanym na początku stycznia br. rankingu „Perspektyw” wyróżnienie otrzymały 54 zachodniopomorskie szkoły – 33 licea oraz 21 techników. Wśród najlepszych placówek w Szczecinie, które nagrodzono złotą tarczą, znalazły się XIII LO, II LO im. Mieszka I, V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Asnyka, Katolickie LO im. św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz Technikum Organizacji i Zarządzania (ZS nr 8), Technikum Informatyczne SCI i Technikum Elektryczno-Elektronicze.

– Jesteście państwo kreatorami młodych ludzi. W waszych rękach kreują się ich charaktery i osobowość. Bardzo często macie wpływ na ich plany, najważniejsze decyzje życiowe. To olbrzymia odpowiedzialność, ale i zaszczyt. Życzę, by patrząc na swoich wychowanków, mogli państwo powiedzieć sobie, że ta kreacja się udała – zwracał się do dyrektorów wyróżnionych placówek wojewoda Zbigniew Bogucki.

– Uzyskanie wysokiego wyniku w rankingu to prestiżowe wyróżnienie, które jest efektem wspólnej pracy nauczycieli, dyrektorów, uczniów, rodziców i organów prowadzących – podkreślała zachodniopomorska Kurator Oświaty Katarzyna Koszewska.

Co trzeba zrobić, by znaleźć się w gronie najlepszych?

– Ranking „Perspektyw” od 25 lat skutecznie wpływa na edukację w Polsce – przyznaje Maciej Muszyński, dyrektor Katolickiego LO. – Jak przestudiuje się wyniki, to widać, że różnica w maturze podstawowej między pierwszą a tysięczną szkołą to 30%. 10 lat temu to była różnica między pierwszym a pięćsetnym miejscem. Recepta na sukces to przede wszystkim uśmiech na co dzień, wiara w ludzi i w to, że czas, który spędzamy z uczniami, nie jest czasem straconym. Ważna jest kultura, bo to ona potrafi połączyć uczniów, rodziców i nauczycieli.

– Metodą na sukces jest ciężka i systematyczna praca, dobra współpraca z nauczycielami, rodzicami i firmami, które przyjmują naszych uczniów na praktyki – dodaje Ewa Dobrzycka, dyrektor Technikum Technologii Cyfrowych, najmłodszego technikum w Szczecinie. – Trudno było przejść transformację z gimnazjum na technikum, ponieważ tworzyliśmy zupełnie nową szkołę w okresie strajków nauczycieli i pandemii. Pierwsze matury były ogromnym wyzwaniem, bo szykując się do nich, mieliśmy dużo nauki zdalnej. Dla nas, nauczycieli i rodziców, znalezienie się wśród najlepszych szkół po pięciu latach pracy, to duży sukces.

– Receptą niewątpliwie jest szeroko rozumiana współpraca całego środowiska szkolnego – zaznacza Jolanta Jastrzębska, dyrektor II LO. – Wysokie miejsce w rankingu daje prestiż i renomę, czego efektem jest znacznie więcej kandydatów do pierwszych klas niż miejsc. Dodajmy, że II LO w Szczecinie prowadzi program matury międzynarodowej, który cieszy się dużym zainteresowaniem.