Rzeźba upamiętniająca postać królowej Polski jest częścią projektu Różanych Ogrodów w Kijewie. Za zagospodarowaniem zieleńca u zbiegu ulic Niedźwiedziej i Rysiej zagłosowało w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 808 mieszkańców. Kontrowersje pojawiły się, gdy ujawniono jak wspomniany pomnik ma wyglądać.

Wybrany w głosowaniu mieszkańców projekt realizuje Zakład Usług Komunalnych. Wykonanie rzeźby zamówiono już u Stanisława Motyki, artysty z Kamienia Pomorskiego, znanego w Szczecinie z projektu „Ptaki i ptaszyska”. Wartość artystyczna zaproponowanego przez autora dzieła budzi różne opinie. Najostrzej krytykuje je radna Edyta Łongiewska-Wijas.

– Przedstawiony projekt jest estetycznym koszmarem. Jest nieprofesjonalny, brzydki. Jego szpetota obraża patronkę. Przy czym nikt nie kwestionuje idei wzniesienia pomnika. Ludzie na osiedlu Kijewo i wszyscy mieszkańcy Szczecina chcą jednak rzeczy godnych, estetycznych, a nie szkaradnych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby przeprowadzenie konkursu na tę realizację – przekonywała podczas wtorkowej sesji Rady Miasta.

Projekt ma też zwolenników

Radna na poparcie swojej opinii przytacza list dr hab. Macieja Aleksandrowicza, dyrektora Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, który wyraził zaniepokojenie wybraną w Szczecinie koncepcją. Petycję przeciwko wzniesieniu pomnika w tej formie podpisało kilkudziesięciu mieszkańców Kijewa. Pojawiła się jednak również lista poparcia dla tego projektu.

– Mam cały czas kontakt z pomysłodawcami tego zadania w SBO. Uważają, że projekt rzeźby w obecnej formule jest do zaakceptowania. Sam jestem mieszkańcem Kijewa i będę miał przyjemność widzieć ten piękny pomnik z okna – mówił Krzysztof Romianowski, radny Prawa i Sprawiedliwości. – Petycja przeciwników tego projektu jest niemiarodajna. Jakoś nikt z pytaniem w tej sprawie do mnie nie dotarł. Pomnik powinien powstać już dawno. Został przecież wybrany w SBO 2018.

Na to głosowanie uformowała się nowa koalicja

O ogłoszenie konkursu na nowy projekt apelował natomiast Przemysław Słowik, przewodniczący Komisji Kultury z klubu Koalicji Obywatelskiej.

– Jesteśmy za tym, żeby projekt, który ma stanąć w przestrzeni publicznej został poddany ocenie ekspertów – mówił. – Rekomendujemy drogę konkursową. Jak było to wcześniej przy podobnych realizacjach.

Ostatecznie jednak radny Słowik nie wziął udziału w głosowaniu w sprawie udzielenia zgody na wzniesienie pomnika. Była to wspólna decyzja całego klubu, wyłamał się tylko Bazyli Baran (zagłosował przeciw). Wynik głosowania był i tak przesądzony, bo za byli radni z prezydenckiego klubu Bezpartyjnych oraz Prawa i Sprawiedliwości. Drugim głosem przeciw, był głos radnej Łongiewskiej-Wijas.

Jak będą wyglądać Różane Ogrody w Kijewie?

Istniejąca zieleń ma zostać tam uporządkowana, planowane są nowe nasadzenia, przede wszystkim krzewów ozdobnych – róż wielokwiatowych, róż rabatowych, dzikich róż oraz róż parkowych. Wytyczone zostaną alejki, powstanie fontanna, obok staną ławki, kosze na śmieci oraz stojaki rowerowe. Projekt przewiduje też ustawienie wspomnianego pomnika Świętej Królowej Jadwigi Andegaweńskiej w formie rzeźby. Nie jest to przypadkowy wybór, bo w pobliżu znajduje się Kościół p.w. św. Jadwigi Królowej w Szczecinie.