W 2024 roku firma Vestas rozpocznie na Skolwinie produkcję elementów turbin wiatrowych. Posłużą one m.in. do stworzenia na Bałtyku pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, którą zaplanowano na wysokości Choczewa i Łeby. Na potrzeby jej budowy Grupa Orlen otworzy w Świnoujściu terminal instalacyjny.

Farma wiatrowa Baltic Power to wspólny projekt Grupy Orlen i Northland Power. Do jej budowy potrzebnych będzie 76 nowoczesnych turbin o mocy 15 MW. Ich elementy zostaną wyprodukowane przez firmę Vestas na Skolwinie, w fabryce, która powstanie tuż przy papierni.

– W nowej fabryce Vestas montowane będą gondole i piasty turbin. Obiekt zlokalizowany na Pomorzu Zachodnim będzie dostarczał produkowane elementy zarówno na rynek polski, jak i rynki globalne. Fabryka ma rozpocząć działalność w drugiej połowie 2024 roku i stworzy od 600 do 700 miejsc pracy. Tym samym będzie to największy zakład produkcyjny w Polsce bezpośrednio związany z sektorem morskich farm wiatrowych – mówił Nils de Baar, prezes Vestas na Euopę Północną i Centralną.

Morskie inwestycje mają być „impulsem dla rozwoju całego regionu”

„Wiatraki” na morskie farmy będą składane w Świnoujściu. Grupa Orlen uruchomi tam pierwszy w Polsce terminal instalacyjny, w którym zatrudnienie znajdzie ok. 100 osób. Zajmie on 20 hektarów. Na dwóch 250-metrowych nabrzeżach będzie odbywał się wstępny montaż wież turbin wiatrowych o wysokości ponad 100 metrów i masie około 1000 ton każda. Stamtąd zabiorą je specjalistyczne statki typu jack-up i przetransportują w miejsce instalacji farm.

– Decyzja o budowie terminala instalacyjnego w Świnoujściu oraz nowej fabryki turbin w Szczecinie udowadniają, że morskie farmy wiatrowe, mają szansę nie tylko zrewolucjonizować krajowy system energetyczny, ale też być impulsem dla rozwoju całego regionu – podkreślał Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Chcą obsługiwać 80 morskich turbin wiatrowych łącznie

Terminal instalacyjny w Świnoujściu powinien zacząć działać w 2025 roku. Ma obsługiwać około 80 morskich turbin wiatrowych rocznie. Oprócz zaawansowanego projektu Baltic Power, w polskiej części Bałtyku planowanych jest już bowiem kolejnych 11 farm.

– Naszym celem jest stworzenie portu w pełni uniwersalnego. To wszystko jest również naszą odpowiedzią na oczekiwania inwestorów chcących związać swój biznes z portami w Szczecinie i Świnoujściu. Tym bardziej cieszy nas fakt, że branża OZE ten potencjał zauważyła – tłumaczył Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA.

Czysta energia dla 1,5 miliona gospodarstw domowych

Farma wiatrowa Baltic Power będzie generowała moc dochodzącą do 1,2 GW. Od 2026 roku ma zasilać czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych. Stanie ok. 23 km od brzegu morza, na wysokości Choczewa i Łeby. Grupa Orlen i Northland Power zabezpieczyły już wszystkie elementy w łańcuchu dostaw, które pozwolą na jej budowę.

– Ogłoszona dzisiaj współpraca jest świadectwem wspólnego rozwoju i osiągnięć, które nie tylko przyczynią się do rozwoju projektu Baltic Power, ale także przyspieszą transformację energetyczną Polski i wzmocnią lokalną gospodarkę na długie lata – podkreślał Mike Crawley, prezes zarządu Northland Power.

Pierwsza farma wiatrowa ma być nie tylko częścią ekologicznej transformacji energetycznej Polski, ale też poprawić bezpieczeństwo paliwowo-energetyczne.