Za niecałe dwa lata ma być gotowy nowy żłobek przy ulicy Pszczelnej. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Prime Construction, z którą miasto podpisało właśnie umowę. „Obiekt nie posiada barier architektonicznych” – zapewnia Sylwia Cyza-Słomska z biura prasowego magistratu.

Nowy żłobek powstanie w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 35 przy ul. Świętoborzyców. Planowane są tam 3 odrębne bloki, które pomieszczą po 96 dzieci. Każdy dla innej grupy wiekowej: 12-18 miesięcy, 18-24 miesiące i 24-36 miesięcy. 

„Zadbano o jak najlepszą funkcjonalność”

– Wszystkie sale są dostępne dla dzieci z niepełnosprawnością. Niewątpliwą zaletą podziału placówki na 3 odrębne bloki (każdy posiada osobne wejście) jest zminimalizowane zagrożeń zdrowotnych związanych z kontaktem dzieci przy infekcjach. To duży atut na wypadek, na przykład, kolejnej pandemii – informuje Sylwia Cyza-Słomska z biura prasowego magistratu.

Jak czytamy, wytyczne do opracowania koncepcji obiektu konsultowane były z przedstawicielami środowiska szczecińskich architektów. – Dzięki temu zadbano o jak najlepszą funkcjonalność nowego obiektu – dodaje rzecznik prasowa.

Sala sensoryczna, place i taras zabaw

W żłobku znajdzie się sala sensoryczna, którą w razie potrzeby będzie można podzielić na dwie części. Na zewnątrz znajdą się dwa place zabaw dla najmłodszych dzieci. Starsze będą miały do dyspozycji taras zabaw porośnięty zielenią o powierzchni około 300 m kw.

W nowym żłobku znajdą się również pomieszczenia dla administracji, techniczne i pomocnicze, gabinet pielęgniarki i psychologa, magazyny, kuchnia. Od strony ul. Kułakowskiego dostępnych będzie 8 miejsc parkingowych umożliwiających bezpieczne wyprowadzenie dziecka bezpośrednio na chodnik.

– Wykonane zostaną nasadzenia zieleni. Od strony południowej planuje się zachowanie istniejących drzew. Przed przystąpieniem do budowy należy jednak wykonać ich inwentaryzację i poddać badaniom stateczności – podkreśla S. Cyza-Słomska.

Proekologiczne rozwiązania

Na budynku zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne, a na dachu – mata rozchodnikowa. Ogrzewanie będzie podłogowe, zainstalowany zostanie system do spłukiwania wodą szarą toalet oraz bezdotykowe baterie i spłuczki z ograniczeniem zużycia wody.

– Powierzchnie placów zabaw i chodników zostaną wykonane z nawierzchni przepuszczalnych, aby poprawić retencję wody – dodaje rzecznik prasowa magistratu.

Program funkcjonalno-użytkowy opracowała pracownia architektoniczna XYSTUDIO z Warszawy. Inwestycja realizowana jest w ramach programy Maluch+. Wartość dofinansowania to 11 721 744,30 zł.