Baterie słoneczne na dachu, specjalne podziemne pojemniki na deszczówkę i multimedialna sala edukacyjna. Przy ulicy Harcerzy trwa budowa najnowszego punktu selektywnej zbiórki odpadów w Szczecinie. Jego koszt to blisko 4,5 mln złotych.
Nowy szczeciński ekoport zajmie powierzchnię ponad 4 tys. metrów kwadratowych. Projekt zakłada budowę trzech budynków oraz dwóch wiat. Wszystkie będą parterowe, niepodpiwniczone. Budynki socjalny i magazynowe będą miały taką konstrukcje, która pozwoli na obsadzenie ich pnącymi roślinami. - Na jednym z nich znajdą się baterie słoneczne. Wytworzona energia elektryczna posłuży do zasilenia całego ekoportu – mówi Andrzej Kus, rzecznik Zakładu Usług Komunalnych. - Do obsługi punktu wykorzystywana będzie również zbierana do podziemnych pojemników woda deszczowa.

W nowym obiekcie powstanie również multimedialna sala konferencyjno-edukacyjna, z której będą mogli korzystać uczniowie szczecińskich szkół. - Będą się tam odbywały lekcje i szkolenia z zakresu ekologii. W założeniach, w soboty, sala ma być udostępniana mieszkańcom osiedla, będzie pełniła funkcję świetlicy – informuje Kus.

Jak zaznacza rzecznik prasowy ZUK, prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. W maju i czerwcu przeprowadzano roboty rozbiórkowe i ziemne. Wyburzone zostały stare i zniszczone budynki. Na lipiec i sierpień zaplanowane są prace betonowe, murowane oraz instalacyjne związane z kanalizacją deszczową. Inwestycja kosztuje blisko 4,5 miliona złotych.

Będzie to już ósmy ekoport w Szczecinie. Pozostałe znajdziemy przy ulicy: Górnej, Dworskiej, Firlika, Helskiej, Gdańskiej, Leszczynowej oraz Kołbackiej.