W dobie epidemii koronawirusa, mierzenie temperatury ciała stało się zajęciem niezwykle ważnym. Do tej pory mierzyliśmy temperaturę podejrzewając gorączkę, aby zweryfikować jak poważny jest nasz stan. W chwili obecnej mierzymy ją, aby uchronić się przed zarażeniem. Dlatego tak ważne stało się używanie takiego sprzętu, który wskaże nam wynik niemal od razu. Trudno byłoby bowiem, udając się np. do kosmetyczki, czekać na wynik 5 min. Dlatego tak bardzo dziś sprawdza się termometr bezdotykowy.

Czym jest termometr bezdotykowy

Termometr bezdotykowy przede wszystkim mierzy pomiar promieniowania, które emitowane jest przez człowieka lub rzecz, wykorzystując do tego zakres podczerwieni. Wedle tej metody działania im większą temperaturę emituje nasze ciało, tym więcej takiego promieniowania jest wyłapywana przez termometr przez specjalny czujnik.

Zapewne każdy z nas pamięta lub posiada jeszcze w domu termometry rtęciowe, które do użycia musiały zostać "strząśnięte". I chociaż miały wiele zalet, jak choćby dużą dokładność pomiaru, mierzenie temperatury było długotrwałe. Z uwagi na zastosowaną rtęć było również dość niebezpieczne w przypadku stłuczenia takiego termometru. Termometr bezdotykowy wykorzystujący technologię podczerwieni zrewolucjonizował sposób pomiaru temperatury głównie poprzez higieniczność. Aby go zastosować wystarczy przyłożyć czujnik w odległości ok 5-15cm od ciała i można sprawdzić naszą ciepłotę bez kontaktu fizycznego. Nie trzeba go również odkażać po każdym domowniku, jak ma to miejsce w przypadku innych termometrów.

Oczywiście, aby stosować jakikolwiek termometr - w tym bezdotykowy - należy kierować się prostymi zasadami kiedy nie mierzyć temperatury, aby wynik nie był przekłamany. Nie należy mierzyć jej po posiłku, po wysiłku fizycznym, po kąpieli czy wówczas gdy np. wróciliśmy z dworu, gdzie panowała inna temperatura niż w domu.

Kilka zasad użycia

Termometr bezdotykowy paradoksalnie może nie być aż tak dokładny jak inne rodzaje termometrów. Z uwagi na inną technikę, wymaga innych umiejętności. W przypadku chociażby termometru rtęciowego wystarczyło umieścić go pod pachą, zbytnio się nie ruszać kilka minut i odczytać wynik. Termometr bezdotykowy wymaga dokładnego przeczytania instrukcji i pamiętania o kilku zasadach.

Jedną z nich jest np temperatura otoczenia. Powinna być ona stała, pozbawiona przeciągu czy przewiewu. Dobrze, aby przed użyciem termometr poleżał jakiś czas w pomieszczeniu, w jakim będzie robiony pomiar, bo jeśli np przeniesiemy go z chłodnej sypialni do nagrzanej łazienki nie uzyskamy precyzyjnego wyniku.

Aby termometry bezdotykowe wskazały dobrą temperaturę istotne jest też miejsce i czas. Najczęściej dokładnie określa to instrukcja, dlatego zawsze się z nią zapoznaj. Termometr bezdotykowy najczęściej ustawiany jest automatycznie na jeden typ pomiaru i może być to skroń, środek czoła czy czoło. Do tego producent zaznacza, jaką musisz zastosować odległość. Jeśli wskazane jest 5cm, nie mierz temperatury w odległości dwukrotnie większej.

Ważnym czynnikiem jest także nasza skóra. Nie może być ona tłusta i spocona, bo zakłamie wynik pomiaru.

Oczywistą rzeczą wpływającą na dokładność termometru bezdotykowego jest także wyczyszczony czujnik oraz dobra, nie wyładowana bateria.

Zalety użycia

Termometr bezdotykowy jest produktem, posiadającym wiele zalet. W czasach, gdy zalecane jest użycie dystansu, to przede wszystkim możliwość jego używania bez kontaktu fizycznego, a co za tym idzie ograniczenie możliwości zarażenia się. Taki termometr, mimo szeregu zaleceń i zasad, jest też bardzo dokładny. Kolejnym jego atutem jest to, że jeden termometr może służyć większej ilości osób. Ma to znaczenie nie tylko w rodzinie, ale także w miejscach tj. zakład pracy, gdzie zachowanie higieny i zasad bhp jest niezwykle ważne. W przypadku innego typu termometru musielibyśmy bowiem dezynfekować go po każdym użytkowniku.

Termometr bezdotykowy pozwala mierzyć temperaturę nawet, gdy osoba badana śpi. Przydaje się to zarówno w warunkach domowych, gdy rodzic może sprawdzić temperaturę śpiącemu dziecku, jak również w szpitalu, gdy pielęgniarka zobligowana do mierzenia pacjentowi temperatury np. co godzinę, nie musi go budzić do tej procedury.

Termometr taki może także mierzyć temperaturę na powiece. Jest to miejsce niezwykle wiarygodne i uniemożliwia spocenie się ciała w tym miejscu, co - jak już wiemy - zakłamuje pomiar. Termometry, które pozwalają na mierzenie temperatury na powiece są zazwyczaj droższe, ale warto w nie zainwestować. Pamiętajmy jednak aby pod żądnym pozorem nie używać termometru wówczas, gdy w instrukcji nie jest wprost wskazane, że jest taka możliwość. Z uwagi na zastosowanie podczerwieni możemy bowiem uszkodzić narząd wzroku.

Pytanie jaki termometr bezdotykowy wybrać staje się również zasadne, gdy zastanawiamy się czy powinien on posiadać ręczną kalibrację. Automatycznie termometry bezdotykowe potrzebują nawet 30 min aby dostosować się do temperatury otoczenia, dlatego wybór takiego, z ręczną kalibracją może ułatwić nam życie.

Istotnym elementem jest także zwrócenie uwagi na czujnik odległości. Zazwyczaj nie mierzymy odległości "od linijki", dlatego wybór termometru z czujnikiem odległości od powierzchni również może nam pomóc wykonać dokładny i wiarygodny pomiar.

Na rynku znajdziemy wiele modeli termometrów bezdotykowych, dlatego wzięcie pod uwagi chociażby tych powyższych najistotniejszych czynników, może pomóc nam dobrać odpowiedni z nich.

undefined