Smartfony do gier powinny być wydajne i pozwalać na komfortowe granie w ulubione tytuły. Co jednak, jeśli telefon szybko się nagrzewa? Czy to znak, że dany model nie nadaje się do grania w gry? Niekoniecznie – a w większości przypadków nie ma się czym martwić.
Czemu telefon się nagrzewa? Powód zazwyczaj jest prosty
Z nagrzewaniem się telefonu miał do czynienia prawdopodobnie każdy, kto korzystał z tego urządzenia nieco dłużej lub bardziej intensywnie. I nie ma w tym niczego dziwnego – silna eksploatacja smartfonu, niezależnie, czy mowa o wymagających grach czy korzystaniu z wielu aplikacji jednocześnie, niemal zawsze doprowadzi do nagrzania się telefonu. Wszystko ze względu na szybkie (i stosunkowo duże) zużycie energii. Jeśli zatem temperatura smartfonu nie przekracza powszechnie przyjętych norm (mowa o ok. 45 stopniach Celsjusza), to raczej nie ma powodu do niepokoju. Oczywiście, trudno zmierzyć temperaturę telefonu, dlatego najłatwiej przyjąć, że jeśli urządzenie jest tak gorące, że trudno je utrzymać w dłoni, to znak, że coś może się z nim dziać.
Kiedy zatem nagrzewanie się telefonu powinno wzbudzić czujność? Po pierwsze, gdy temperatura smartfonu szybko stanie się zbyt wysoka. Po drugie – gdy urządzenie będzie się nagrzewać nawet w przypadku chwilowego użytkowania, które w dodatku nie jest zbyt intensywne. To może być znak, że coś faktycznie dzieje się z urządzeniem. Wreszcie po trzecie – zaniepokoić może też to, że smartfon nagrzewa się wyłącznie w tylnej, dolnej części. W takim przypadku niewykluczony jest problem z ładowaniem.
Warto jednocześnie podkreślić, że najczęściej nagrzewanie się telefonu nie jest niczym niepokojącym – zwłaszcza jeśli smartfon jest wykorzystywany do grania.
Czytaj więcej: www.njumobile.pl/artykuly/telefon-gamingowy
Na co zwrócić uwagę przy zakupie telefonu gamingowego?
Przy okazji dobrze też poruszyć kwestię odpowiednich parametrów dla telefonu gamingowego. Co powinien mieć smartfon, który posłuży m.in. do grania? Z pewnością warto postawić na dobry, „mocny” procesor; im więcej GHz będzie mieć, tym lepiej. Dzięki temu gry nie będą się zacinać, a rozgrywka będzie komfortowa i wygodna. To jednak tylko jeden z parametrów, na który dobrze zwrócić uwagę; innym jest pamięć RAM. Podobnie jak w przypadku GHz, im większa pamięć, tym lepiej. Można jednak założyć, że modele posiadające co najmniej 6 GB pamięci RAM powinny pozwolić na swobodne granie.
Co jeszcze jest istotne? Każdy miłośnik grania z pewnością wskaże ekran; w tym przypadku znaczenie ma nie tylko rozmiar i rozdzielczość, ale też częstotliwość odświeżania. Im wyższa, tym niższe ryzyko, że animacje będą się zacinać i że wystąpią jakieś problemy z obrazem.
Telefony gamingowe mają też zazwyczaj spore baterie, niezłej jakości głośniki czy sporo pamięci wewnętrznej, pozwalającej na ściąganie różnych gier i zapisywanie postępów i ustawień.
Podsumowując, przy wyborze telefonu gamingowego warto kierować się nie tylko wydajnym i mocnym procesorem, ale też innymi parametrami. Jeśli natomiast chodzi o nagrzewanie się smartfona, zazwyczaj jest to całkowicie normalne – i tylko w niektórych przypadkach powinno wzbudzić czujność.
Komentarze
1