Rozpoczynają się pierwsze prace związane z rozbudową Teatru Polskiego. W poniedziałek 30 marca plac budowy przejął generalny wykonawca – firma Budimex.

Projekt zakłada przewrócenie pierwotnego wyglądu zabytkowej bryle teatru i dobudowanie nowej częśći wkomponowanej w nadodrzańską skarpę. W przebudowanym obiekcie znajdzie się scena główna na 610 miejsc, scena teatru szekspirowskiego na 320 miejsc, sala kabaretowa na 80 miejsc, wielofunkcyjna sala prób, scena eksperymentalna ze zmienną liczbą miejsc siedzących, garderoby, magazyny na teatralne rekwizyty, pomieszczenia służbowe. Zagospodarowany zostanie teren wokół Teatru Polskiego.

Prace rozpoczną się od ogrodzenia placu budowy i wstępnej niwelacji terenu pod kątem przyszłych prac. Odsłonięte zostaną fundamenty budynku w celu pozyskania informacji niezbędnych do projektów oraz przygotowanie platformy roboczej.

Inwestycja rusza w trudnym czasie pandemii koronawirusa. Dlatego zaordynowano szczególne środki ostrożności. Obok siebie pracować będą maksymalnie dwie osoby. Wszyscy pracownicy mają być wyposażeni w środki ochrony indywidualnej i będą korzystać ze stanowisk do dezynfekcji rąk.

- Pomimo arcytrudnego czasu dla inwestycji robimy wszystko, aby iść do przodu. Oczywiście musimy być przygotowani na trudności, które w obecnych realiach są nieuniknione. Mamy dobrego, sprawdzonego wykonawcę i wierzę, że współpraca pełna zaufania pomoże nam przejść przez to tak, abyśmy za 32 miesiące mogli podziwiać zupełnie odmieniony Teatr Polski w Szczecinie. Spełnią się marzenia środowiska teatralnego, artystycznego i publiczności. Możemy teraz poczuć czym jest życie bez kultury. Potrzebujemy jej i zrobimy wszystko, aby miała gdzie wracać – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz, któremu podlega Teatr Polski.

Koszt wszystkich planowanych prac to 196 mln zł. Część środków pochodzi z dofinansowania unijnego.