Odroczenie opłat za podatek od nieruchomości i czynsz w lokalach komunalnych oraz wyższy fundusz pożyczkowy na czasy po kryzysie. To najważniejsze punkty pakietu pomocy dla mikro i małych firm, który zaprezentował prezydent Piotr Krzystek.
Wczoraj założenia rządowej „tarczy antykryzysowej” przedstawił premier Mateusz Morawiecki. Jednak część korzystnych rozwiązań dla przedsiębiorców można również wprowadzić na poziomie samorządu. Do prezydenta Krzystka apelowała o to Północna Izba Gospodarcza. Dziś poznaliśmy pomysły magistratu na te trudne dla wielu przedsiębiorców czasy.
– Przetrwanie lokalnych przedsiębiorców jest ważne z punktu widzenia przyszłości nas wszystkich – przekonywał prezydent Krzystek podczas czwartkowego raportu o sprawach związanych z miastem w czasie epidemii.
Odroczenie płatności podatku od nieruchomości
Wszyscy przedsiębiorcy mający kłopot z płynnością finansową mogą za pośrednictwem internetu złożyć wniosek o odroczenie płatności podatku od nieruchomości. W uzasadnionych przypadkach termin będzie mógł być wydłużany. Po uzasadnieniu braku możliwości opłacenia podatku i opłaty prolongacyjnej będzie można wystąpić o kolejną ulgę.
Odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie czynszu
Przedsiębiorcy prowadzący działalność w lokalach komunalnych mogą za pośrednictwem internetu złożyć wniosek o odroczenie terminu zapłaty czynszu. Dopiero po ustaniu kryzysu zostanie przeprowadzona procedura formalna dotycząca rozłożenia na raty czy umorzenia należności.
– Od momentu wysłania wniosku gwarantujemy, że przedsiębiorca nie będzie ponosił negatywnych skutków z tytułu opóźnienia płatności czynszu lub podatku. Po ustaniu sytuacji kryzysowej i uzupełnienie dokumentów zostanie podjęta decyzja o umorzeniu należności czy rozłożeniu jej na raty. Tak, jak będzie to wynikało z sytuacji konkretnego przedsiębiorcy – tłumaczy prezydent Krzystek.
Większy fundusz pożyczkowy dla przedsiębiorców
Miejska spółka Szczeciński Fundusz Pożyczkowy zostanie dokapitalizowana kwotą 10 mln zł na pożyczki dla mikro i małych przedsiębiorstw. Po środki na rozwój firm będzie można aplikować, gdy sytuacja z koronawirusem zostanie opanowana. Aby znaleźć te pieniądze konieczne będą oszczędności w budżecie miasta.
– Uszczuplona może zostać choćby rezerwa na organizację finału The Tall Ships Races 2021 – mówi prezydent Krzystek.
Bony podarunkowe na ratunek firm
To rozwiązanie wzorowane na pomyśle z Nowego Jorku. Powstanie specjalna platforma internetowa, na której będzie można kupić bony podarunkowe / vouchery na produkty i usługi lokalnych firm. Będą do zrealizowania po ustaniu kryzysu, ale pieniądze już teraz trafiłyby do zmagających się z problemami przedsiębiorców. Każdy ze szczecinian mógłby stać się w ten sposób patronem np. swojej ulubionej firmy. Szczegóły tego projektu zostaną zaprezentowane w najbliższym czasie.
Pomoc dla lokalnych artystów i zachęta do tworzenia funduszów solidarnościowych
Prezydent Krzystek zadeklarował, że po unormowaniu sytuacji, magistrat na wszystkie miejskie wydarzenia będzie kontraktował wyłącznie lokalnych artystów, aby pomóc im odrobić straty poniesione w czasie epidemii. Zachęcił również do konkretnych działań różne organizacje pracodawców.
– Zapraszamy związki, organizacje pracodawców do tworzenia funduszów solidarnościowych na przyszłość. Myślę, że tutaj jest wyzwanie dla m.in. Północnej Izby Gospodarczej. Te firmy, które mają teraz stałe przychody, mogłyby zasilać takie fundusze, aby potem udzielać pożyczek czy innych form wsparcia dla przedsiębiorców, którzy znajdują się teraz w bardzo trudnej sytuacji – mówił prezydent Krzystek.
Szczegółowe informacje i wzory wniosków można znaleźć na: https://wiadomosci.szczecin.eu/artykul/koronawirus/wsparcie-dla-lokalnych-przedsiebiorcow.
Komentarze
13