Szczecin wzbogacił się o kolejne dwa ekomurale, które są pracami uznanego malarza, grafika i rzeźbiarza. Kompozycje Andrzeja Fogtta można już oglądać w pełnej krasie na dwóch ścianach szczytowych nowej siedziby urzędu marszałkowskiego.

Urząd marszałkowski jako pierwszy wprowadził do Szczecina ekologiczne murale. Przypomnijmy, że w czerwcu ubiegłego roku specjalnymi farbami wymalowano ścianę w okolicy ronda Giedroycia. Teraz dwie kolejne prace zdobią ściany szczytowe nowej siedziby urzędu marszałkowskiego przy ul. Piłsudskiego.

– Chcemy, aby te murale niosły ze sobą przesłanie związane z ochroną środowiska. Chcemy również, aby sztuka przebijała się przez wszystkie nasze działania. Stąd też pomysł, aby na budynku urzędu marszałkowskiego umieścić sztukę najwyższej jakości – mówi Stanisław Wziątek, członek zarządu województwa zachodniopomorskie. – Cieszymy się, że naszą propozycję przyjął znakomity malarz.

Andrzej Fogtt bezpłatnie udostępnił dwa projekty, w których główne skrzypce gra wielokulturowość. Jak tłumaczy, inspiracją było Podlasie.

– Te obrazy tam powstały i to właśnie tam, do dnia dzisiejszego, wielokulturowość jest bardzo widoczna – podkreśla. – Kontynuujecie najlepszą tradycję w polskiej kulturze, kiedy najwyższa sztuka wchodzi w przestrzeń publiczną. Mam nadzieję, że Szczecin polubi to miejsce. Myślę, że to początek kolejnych, wspaniałych realizacji.

Pomysł, aby na gmachu urzędu umieścić prace Andrzeja Fogtta, należy do szczecińskiego architekta Wojciecha Bala. – Bardzo się cieszę, że ta realizacja doszła do skutku. Mieliśmy różne pomysły, jak zakończyć te ściany szczytowe. Chcieliśmy, aby sztuka wyszła na elewację i można było z nią obcować na co dzień.

Z kolei malowaniem murali zajęli się specjaliści z Murall Studio. Doświadczenie zdobyli w pracach na dużych ścianach w Poznaniu i Pile, a w Szczecinie zajęli się ścianami o powierzchniach 220 i 135 metrów kwadratowych.

– Ważną cechą tego muralu jest to, że promuje nie tylko sztukę wysokich lotów, ale i technologię, która oczyszcza powietrze. Cieszę się, że udało nam się nawiązać współpracę ze szczecińską fabryką Pigment, która dostarczyła nam farby fotokatalityczne – podkreśla Damian Dziedzina z Murall Studio.

W farbach fotokatalitycznych aktywnym składnikiem jest mikronizowany dwutlenek tytanu. – Kiedy jest oświetlony, zachodzi reakcja fotokatalizy, podczas której powstaje aktywna grupa wodorotlenowa. To ona zaczyna reagować z zanieczyszczeniami powietrza, neutralizując je. Metr kwadratowy takiego muralu czyści powietrze jak metr kwadratowy lasu – dodaje.

Oba murale można już oglądać bez rusztowań. Najlepszy widok jest od strony ul. Mazowieckiej, gdzie stoi pasywny budynek urzędu marszałkowskiego.