Już w sobotę w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim funkcjonowanie rozpocznie nowy oddział hematologii. „Pacjenci na pewno zauważą ten skromny postęp w dostępności do leczenia hematologicznego w naszym województwie. Niestety, doskonale wiedzą, jak trudno dostać się do poradni czy szpitala” – mówi dyrektor placówki Małgorzata Usielska.
Rozpoczęcie funkcjonowania nowego oddziału w szpitalu wojewódzkim jest możliwe dzięki wygranemu konkursowi i umowie zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia. To kolejny krok, po pozyskaniu specjalistów i otwarciu w ubiegłym roku poradni hematologicznej, w kierunku zwiększenia dostępności do diagnostyki i leczenia pacjentów chorych hematologicznie.
Hematologia to „deficytowa dziedzina”
W Szpitalu Wojewódzkim pracuje 5 specjalistów hematologii, którzy od kilku lat liczyli na otwarcie oddziału. Do tej pory pracowali w oddziale chorób wewnętrznych i onkologii oraz przyjmowali pacjentów w poradni hematologicznej, która powstała w lipcu ubiegłego roku.
– Dziękuję wszystkim zaangażowanym, życzliwym, wspierającym nas osobom, które przyczyniły się do powstania oddziału i trzymam kciuki za kolejne jednostki, które mogłyby tworzyć ośrodki hematologiczne – mówi dyrektor szpitala Małgorzata Usielska. – Dla wszystkich nas jest miejsce, bo potrzeby w tym zakresie są niestety ogromne. Dlatego też niebawem wystąpimy o miejsca rezydenckie, aby móc w nowym oddziale kształcić kolejnych specjalistów w tej deficytowej dziedzinie.
Nieduży oddział, ale ze świetnym zespołem
Nowy oddział będzie dysponować 15 łóżkami pobytu stacjonarnego i 6 łóżkami w trybie pobytu dziennego.
– Oddział na razie nie jest duży, ale mam nadzieję, że będzie się rozwijał. Tym bardziej, że mamy świetnie przygotowany zespół – lekarzy specjalistów i pielęgniarki, którzy pracują ze sobą od lat – mówi lekarz Katarzyna Żybul kierująca oddziałem hematologii w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim.
Kolejnym krokiem będzie uzyskanie dostępu do najnowocześniejszych leków i terapii. – Tak bardzo potrzebnych w skutecznym leczeniu hematologicznym – podkreśla lekarz Żybul. – To dla nas priorytet, dlatego niecierpliwie czekamy na programy lekowe. To od nich w dużym stopniu będzie zależeć kierunek naszej działalności.
„Pacjenci mogą czuć się bezpieczniej”
Nowy oddział hematologii wspomoże swoją obecnością inne oddziały, których w obu lokalizacjach szpitala wojewódzkiego działa ponad trzydzieści.
– Dzięki temu, że mamy poradnię i oddział, pacjenci mogą czuć się bezpieczniej – mówi profesor Jan Ślósarek, zastępca dyrektora SPWSZ ds. lecznictwa i ordynator oddziału neurochirurgii i neurotraumatologii. – Mamy dużo pacjentów internistycznych, często starszych, z innymi schorzeniami, którzy borykają się z problemami hematologicznymi. Do niedawna trudno było ich konsultować, nie wspominając o przekazaniu ich do oddziałów hematologicznych. Teraz będzie to znacznie łatwiejsze.
Oddział mieści się na 1. piętrze budynku „B” szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. Poradnia zlokalizowana jest piętro niżej.
Komentarze
1