Samodzielny Publiczny Szpital Klinicznym Nr 2 PUM (SPSK-2) negocjuje z miastem warunki nabycia budynków dawnego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących przy ul. Szpitalnej 15. Planowane jest tam utworzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla osób przewlekle chorych, ośrodka Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz przeniesienie kilku szpitalnych poradni.

Kompleks sześciu budynków (łącznie 13 760 m2) sąsiaduje ze szpitalem na Pomorzanach przez ulicę. W przeszłości funkcjonowała tam placówka edukacyjna dla dzieci niesłyszących. Formalnie zlikwidowano ją z końcem sierpnia 2021 r., a młodzież przeniosła się do Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego dla Dzieci Słabosłyszących przy ul. Grzymińskiej 6.

Zaczęło się od listu intencyjnego

Opuszczona nieruchomość przy ul. Szpitalnej 15 trafiła do rezerwy inwestycyjnej miasta. Prawdopodobnie jednak wkrótce zmieni właściciela.

– Jej zakupem zainteresowany jest Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 2 PUM w Szczecinie. W maju br. wpłynął do miasta list intencyjny w tej sprawie – informuje Sylwia Cyza-Słomska z urzędu miasta. – Obecnie trwają zaawansowane prace mające na celu przygotowanie nieruchomości do zbycia.

Budynki mają zostać sprzedane w trybie bezprzetargowym. Miasto zleciło już wycenę nieruchomości. Między stronami prowadzone są negocjacje dotyczące warunków formalno-finansowych.

– Obie strony wyraziły w liście intencyjnym wzajemne pozytywne intencje co do wyżej wymienionego gruntu. SPSK-2 jest zainteresowany nabyciem nieruchomości i zorganizowaniem na tym terenie kompleksu placówki zdrowia – mówi Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka prasowa szpitala.

„W mieście nie funkcjonuje obecnie żaden tego typu ośrodek”

W skład takiego kompleksu miałby wejść Zakład Opiekuńczo-Leczniczy (ZOL) na 120-200 miejsc. To placówka obejmująca opieką pacjentów, którzy nie wymagają hospitalizacji, ale nie są samodzielni ze względu na stan zdrowia. Przede wszystkim chodzi o osoby przewlekłe chore, niepełnosprawnych i przechodzących rehabilitację po ciężkiej chorobie czy operacji.

– Plany uruchomienia ZOL-u są niezwykle zasadne z uwagi na potrzeby mieszkańców Szczecina. W mieście nie funkcjonuje bowiem obecnie żaden tego typu ośrodek, a przy obecnych tendencjach starzejącego się społeczeństwa i konieczności zagwarantowania opieki pacjentom chorym przewlekle. Taka działalność wpisuje się w potrzeby opieki społecznej miasta – podkreśla Bogna Bartkiewicz.

Większe przestrzenie i bardziej komfortowe warunki dla poradni

W dawnym szkolnym kompleksie zaplanowano też ośrodek Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) i poradnie, które zostaną przeniesione z terenu szpitala, przede wszystkim z budynku G: Przychodnia Przykliniczna, tj. Poradnia Chorób Naczyń, Poradnia Neurologiczna, Poradnia Diabetologiczna, Poradnia Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, Poradnia Chirurgii Onkologicznej i Poradnia Medycyny Pracy.

– Pozwoli to na uruchomienie zespołu poradni szpitalnych w komfortowych warunkach, większych przestrzeniach, z dogodnym dojściem i dojazdem. Budynek G dysponuje małymi gabinetami, z koniecznością dojścia na tzw. wysoki parter – tłumaczy Bogna Bartkiewicz.

Częścią planowanego zagospodarowania terenu będą miejsca parkingowe dla pacjentów i pracowników szpitala.

Pierwsi pacjenci skorzystają z nowych gabinetów najwcześniej za półtora roku

Budynki przy ul. Szpitalnej 15 wymagają remontu i przebudowy. Szpital zamierza pozyskać na ten cen środki z z Funduszu Medycznego Ministerstwa Zdrowia na lata 2023-2024.

– Wstępne ramy czasowe finału inwestycji można ocenić na pierwszy kwartał 2025 r., ale z uwagi na zakres prac i obecny bardzo wstępny etap ich planowania mogą one ulec zmianie – mówi Bogna Bartkiewicz.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących im. H. Ch. Andersena działał przy ul. Szpitalnej 15 od 1953 do 2021 roku.