Praca w drewnie wymaga zastosowanie wielu narzędzi. Ostatnim etapem jest szlifowanie i ten krok wymaga odpowiedniego przygotowania, wykorzystanie odpowiednich urządzeń, a jeśli planujesz malowanie, szlifowania nie można tak po prostu pominąć. Solidna szlifierka przyda się każdemu stolarzowi. Dzięki temu narzędziu można rewelacyjnie wygładzić powierzchnię, usuwa stary lakier do samego końca, pozbywa się ostatnich warstw farby. Jakie są rodzaje szlifierek oraz do czego warto je wykorzystać?
  1. Rodzaje szlifierek — jest w czym wybierać!
  2. Szlifierki oscylacyjne
  3. Szlifierki mimośrodowe
  4. Szlifierki kątowe

Rodzaje szlifierek — jest w czym wybierać!

Rynek narzędzi szlifujących się bardzo rozbudowany. Na uwagę zasługuje:

  • szlifierka taśmowa ręczna,
  • szlifierka oscylacyjna,
  • szlifierka stołowa,
  • cykliniarka,
  • szlifierka taśmowa sterowana cyfrowo.

Szlifierki oscylacyjne

Szlifierka oscylacyjna to urządzenie bardzo precyzyjne, lepsze od szlifierki taśmowej ręcznej. Cechuje się stosunkowo małą wagą, a przy okazji sporą funkcjonalnością. Można je znaleźć w różnych kształtach — trójkątnych, okrągłych czy prostokątnych. Na czym polega różnica w tym przypadku? Na mocowaniu papieru ściernego. Do trójkątnych i okrągłych szlifierek niezbędne jest użycie specjalnych arkuszy. Są one przyczepiane na rzepy, aby niepotrzebnie się nie odklejały. Szlifierki prostokątne wymagają przyczepienia papieru specjalnymi zatrzaskami. 

Szlifierki mimośrodowe

Szlifierka mimośrodowa stosowana jest najczęściej. Sprawdza się przy wielu rozmaitych pracach. Świetnie nadaje się do nieco zakrzywionych powierzchni i powierzchni płaskich. Elastyczny talerz szlifierski pozwala na szlifowanie powierzchni wklęsłych oraz wypukłych. Zastosowanie szlifierek mimośrodowych to gwarancja nie tylko ruchu oscylacyjnego, ale również obrotowego. Wystarczy zmiana tarczy, aby szlifierka mimośrodowa stała się narzędziem do polerki. Średnica tarczy do szlifierek mimośrodowych to zwykle od 150 do 250 mm. Inne parametry szlifierek mimośrodowych to mimośrodowość wynosząca 5 mm, liczba oscylacji - 26 000 wychyleń na minutę.

Szlifierki kątowe

Szlifierka kątowa dedykowana jest głównie do prac remontowo-budowlanych. Inaczej zwana jest kątówką. Posiada różne wymienne tarcze. Parametry szlifierek kątowych wybierane są często pod względem potrzeb konkretnego użytkownika. 

Wśród szlifierek popularne są jeszcze szlifierki taśmowe. Nadają się idealnie do zgrubnego szlifowania dużych powierzchni, w tym płyt czy drewna. Do najważniejszych parametrów szlifierek taśmowych należy prędkość przesuwu taśmy. Dobrze skonstruowana szlifierka wyrównuje, wygładza, pomaga nadać elementom odpowiednią grubość i oczyszcza powierzchnię.