Tylko dwie szczecińskie szkoły ponadpodstawowe uzyskały certyfikat „Szkół zaangażowanych i przyjaznych środowisku LGBTQ+” – mowa o II Liceum Ogólnokształcącym oraz XVI Liceum Ogólnokształcącym. Placówki z naszego miasta ogólnie w całym badaniu nie zostały ocenione negatywnie, ale szkół zaangażowanych próżno szukać w czołówce. – Ogólnopolskie wyniki pokazują, że niemal pół miliona uczniów i uczennic w Polsce nie może czuć się bezpiecznie w swojej szkole – mówi koordynator rankingu Dominik Kuc.


Szczecińskie szkoły nisko w rankingu. Tylko 20% uczniów bierze udział w warsztatach i akcjach dotyczących równości

W zachodniopomorskim zestawieniu znalazły się trzy zachodniopomorskie placówki. To II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I ze Szczecina (51. miejsce), Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie (81. miejsce) oraz XVI Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie (107. miejsce).

– Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to coroczne badanie, w ramach którego uczniowie i uczennice oceniają swoje szkoły pod kątem otwartości i akceptacji mniejszości LGBTQ+. Odpowiadają anonimowo na 19 pytań o widoczność, dyskryminację, postawy nauczycieli i nauczycielek oraz zaangażowanie szkoły – mówi Dominik Kuc, koordynator rankingu.

Wnioski z tegorocznego badania wskazują, że 30% młodzieży uważa, że nie każda osoba może czuć się w szkole bezpiecznie.

– Biorąc pod uwagę, że obowiązek szkolny obejmuje około 1,5 mln uczniów i uczennic, daje to prawie pół miliona osób, które uczą się i dorastają w poczuciu zagrożenia. Co więcej, nie jest to tylko młodzież LGBTQ+, to każda osoba, która w powszechnym mniemaniu odstaje od normy. Pomimo tego aż 83% ankietowanych mówi o tym, że w ich szkole jest przynajmniej jedna osoba, do której mogą zwrócić się o pomoc. Niestety tylko 1/5 uczniów i uczennic bierze udział w warsztatach i akcjach dotyczących równości np. tęczowych piątkach – informuje Dominik Kuc.

„92% zadeklarowało, że w ich szkole nigdy nie odbywały się warsztaty lub inne zajęcia dotyczące tematyki antydyskryminacyjnej”

Statystyki dla Szczecina oraz województwa zachodniopomorskiego są nieznacznie gorsze od średnich krajowych. 80% ankietowanych uczniów zadeklarowało, że może liczyć na wsparcie minimum jednej osoby pracującej w szkole w sytuacji doświadczania przemocy lub dyskryminacji. 37% ankietowanych uznało, że nie wszyscy mogą czuć się bezpiecznie w szkole.

– Według zebranych w czasie badania danych, Szczecin – jako miasto wojewódzkie – nie odbiega szczególnie pod względem statystyk reszty województwa. Dotyczy to między innymi niskiego wskaźnika edukacji antydyskryminacyjnej. Zarówno w Szczecinie, jak i w całym woj. zachodniopomorskim 92% zadeklarowało, że w ich szkole nigdy nie odbywały się warsztaty lub inne zajęcia dotyczące tematyki antydyskryminacyjnej lub nie wiedzą o takim wydarzeniu – komentuje Martyna Kozdra, koordynatorka woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.