Profesor Miłosz Parczewski kierujący oddziałem obserwacyjno-zakaźnym, chorób tropikalnych i nabytych niedoborów immunologicznych w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie został wybrany przyszłym prezesem European Aids Clinical Society. Jak informuje szpital wojewódzki w Szczecinie i ogólnopolskie media branżowe zajmujące się medycyną, Parczewski funkcję obejmie w 2025 roku, ale już od stycznia zaangażowany będzie w pracę towarzystwa.


Szczecińska twarz walki z pandemią COVID-19 z prestiżowym stanowiskiem w Brukseli

Prof. Miłosz Parczewski od lat zajmuje się tematyką związaną z AIDS, ale opinii publicznej dał się poznać jako ekspert ds. COVID-19 i jedna z głównych twarzy walki z pandemią w skali całej Polski. Parczewski był nie tylko konsultantem wojewódzkim, ale i członkiem rady medycznej przy Premierze RP. Nowe obowiązki to powrót szczecińskiego lekarza to jeszcze aktywniejszej działalności związanej z AIDS. Jest on między innymi prezesem Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS. Nowa funkcja wiązać się będzie z kierowaniem największą kliniczną organizacją zajmującą się tą chorobą w Europie.

– Co prawda jeszcze formalnie nie objąłem funkcji, ale już teraz mogę powiedzieć, że zawsze w centrum mojej pracy, także w EACS, będą pacjenci i ich dobro. Wraz ze współpracownikami dołożymy starań, by wciąż pogłębiać swoją wiedzę na temat wirusa i propagować ją w Europie i na świecie. Wiedza i świadomość są tym, co najskuteczniej chroni przed zakażeniem – mówi prof. Miłosz Parczewski.

– Jestem dumna, że w szeregu specjalistów naszej jednostki jest ktoś taki jak prof. Parczewski – wybitny specjalista, pasjonat, naukowiec, ale przede wszystkim świetny, empatyczny lekarz – mówi Małgorzata Usielska, dyrektor SPWSZ w Szczecinie.

Kim jest Miłosz Parczewski?

European Aids Clinical Society to założona w 1991 roku organizacja o zasięgu europejskim, której zadaniem jest promowanie wysokiej jakości opieki, badań i edukacji w zakresie HIV/AIDS. Siedzibą EACS jest Bruksela. Prof. Miłosz Parczewski będzie pełnić funkcję prezesa organizacji od 2025 roku.

Parczewski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i szanowanych lekarzy w Szczecinie, w 2016 roku uzyskał tytuł profesorski, będąc najmłodszym profesorem medycznym w Polsce. Na co dzień kieruje katedrą chorób zakaźnych i nabytych niedoborów immunologicznych w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym oraz kieruje oddziałem obserwacyjno-zakaźnym, chorób tropikalnych i nabytych niedoborów immunologicznych w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie.

Parczewski od momentu wybuchu pandemii COVID-19 zajmował się koordynacją działań związanych z pandemią. Był głównym lekarzem ds. koronawirusa w regionie i członkiem rady przy Premierze RP. W ostatnim czasie mniej zabierał głos w sprawach związanych z COVID-19.