Dawne pokoszarowe budynki przy ul.Janickiego 35, w których kiedyś naprawiano opancerzone samochody, dzisiaj ponownie przeżywają okres świetności. Jednak tym razem służą do trochę odmiennych celów.
Po ponad dwóch latach zrealizowano jedno z pierwszych wielkich przedsięwzięć Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Utworzono nowoczesne Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych działające przy Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwie, ale prężnie współpracujące również z innymi wydziałami ZUT-u.
CBIMO ma stanowić swoisty impuls do rozwoju naszego miasta i regionu – jak podkreślił rektor ZUT-u prof. dr hab. inż. Włodzimierz Kiernożycki na uroczystym otwarciu.
Jednostka ma umożliwiać wykorzystywanie potencjału naukowego w życiu gospodarczym. Ma współpracować z przedsiębiorstwami, które są zainteresowane badaniami nad innowacyjnymi materiałami i metodami stosowanymi w technologii pakowania i immobilizacji. Prace nad nowymi właściwościami opakowań i ograniczeniem ich negatywnego wpływu na środowisko, mają pomóc przedsiębiorcom w zmodyfikowaniu technologii produkcji i udoskonaleniu produktu końcowego tak, by zwiększyć swoją konkurencyjność oraz uzyskać wzrost zadowolenia konsumentów.
Działalność badawczo-rozwojowa CBIMO będzie skupiać się na bioimmobilizacji (unieruchamianiu) żywych komórek oraz mikroorganizmów, bioimmobilizacji substancji biologicznie aktywnych, otrzymywaniu i formowaniu innowacyjnych materiałów opakowaniowych oraz na nowych technikach i technologiach pakowania.
Centrum Bioimmobilizacji i Innowacji Materiałów Opakowaniowych zajmuje powierzchnię 2000 m² i mieści się na trzech kondygnacjach. Obiekt został zaprojektowany w oparciu o technologie oszczędności. Posiada własny generator prądu, czternaście odwiertów głębinowych do pozyskiwania ciepła, stację zabezpieczającą przed przepięciami oraz różnego rodzaju instalacje ze sprężonym powietrzem, azotem czy wodą destylowaną i redestylowaną.
Centrum dysponuje bardzo bogatą i nowoczesną aparaturą. Urządzenia są uniwersalne i analogiczne do tych stosowanych w skali przemysłowej. Służą do otrzymywania i badania właściwości różnorodnych materiałów, zarówno papieru jak i tworzyw sztucznych.
Projekt „Budowa i wyposażenie Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych” powstał w celu zwiększenia potencjału badawczo-wdrożeniowego w województwie zachodniopomorskim. Projekt ten otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013: Priorytet 2 „Infrastruktura sfery B+R”; działanie 2.2: Wsparcie tworzenia wspólnej infrastruktury badawczej jednostek naukowych. Budżet projektu to kwota w granicach 23 mln zł.
Komentarze
1