Przekręcone nazwy albo zupełnie nowe pomysły – każdy rodzic wie, że z ust dzieci potrafią paść naprawdę przeurocze neologizmy. Galeria Tworzę Się zachęca, by podzielić się swoim doświadczeniem i w ten sposób stać się współtwórcą nowej wystawy.
Galeria Tworzę Się ogłosiła akcję poszukiwania neologizmów dziecięcych.
– To przedsmak nowo przygotowywanej wystawy „Miasto dzieci” – zdradza Paulina Ratajczak, kuratorka Galerii Tworzę się. – Trochę idąc już w tym kierunku i tym, że mocno zajmiemy się książkami i projektowaniem przestrzeni, wracamy do idei z Literackiego Placu Zabaw. Spróbujemy zilustrować alternatywne miasto dzieci. Miasto z nazwami, które pochodzą od dzieci.
A dziecięca kreatywność nie zna granic. Jak przypomina Ratajczak, w jednym z wywiadów Michał Rusinek – polski literaturoznawca, sekretarz Wisławy Szymborskiej, powiedział: „Dorośli traktują słowa jakby były przezroczyste. Język ma swoją strukturę, nie jest przezroczysty. Dzieci mają tego świadomość. Dzieci eksperymentują, sprawdzają granice poprawności albo często granice zrozumiałości słowa. To właśnie dzieci są prawdziwymi native speakerami. Nie tylko używają języka, ale też potrafią coś do niego dołożyć, coś dodać, coś stworzyć. Dzieci pozwalają przypomnieć dorosłym, że słowa mają swoją materialność, że można patrzeć na słowo, a nie tylko przez słowo”.
Tworzę Się tropi więc nowe słowa określające miejsca związane ze Szczecinem. To może być nazawa osiedla, jak SZCZECIN PODUCHY, znany szczeciński pomnik ANIELONKA, ale też BAMBAJ, BRAMEK i wszystko, co jest związane z miastem.
Do poszukiwań mogą przyłączyć się również dorośli, którzy swoje pociechy już dawno odchowali, ale wciąż pamiętają ich poprzekręcane słowa.
– Mogą się zgłaszać nawet dorośli, którzy pamiętają, jak oni sami przekręcali nazwy – dodaje Ratajczak. – Bo niezwykłe jest to, jak w domowym słowniku te słowa potem na zawsze zostają.
Swoje propozycje można zgłaszać do 26 maja. Maile z podpisem autora NEOLOGIZMU należy przesłać na adres: tworzesie@gmail.com. Jak zapewnia Ratajczak, każde słowo zostanie twórczo wykorzystane.
Komentarze
1