Na koniec drugiego kwartału 2022 roku na ośmiu głównych rynkach regionalnych do wynajęcia od zaraz pozostawało 961 000 m kw. powierzchni biurowej, co odpowiada stopie pustostanu na poziomie 15,2%. Jak informuje Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych, Szczecin mocno zaniża statystykę, bo współczynnik pustostanów biurowych mamy na poziomie niespełna 5%. W Łodzi wolny pozostaje co piąty lokal w biurowcu.

Duży popyt, mała podaż. Ekspert: „Nowy biurowiec zostałby dosłownie rozdrapany przez najemców”

Statystyki zaprezentowane przez Polską Izbę Nieruchomości Komercyjnych nie zaskakują ekspertów w Szczecinie. Wydawałoby się, że po pandemii powierzchnia biurowa przestanie być topowym towarem, ale jest zupełnie inaczej.

– Zachęcamy inwestorów z innych miast do realizacji projektów biurowych w Szczecinie, bo liczba potencjalnych wynajmujących wciąż rośnie. Cały czas walczymy z PR-em, że „Szczecin jest za daleko”, a od klientów słyszę słowa: czy tutaj nic się nie buduje? Potrzebujemy nowych powierzchni, a na ten moment nie jest planowana żadna nowa inwestycja – komentuje w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl Partyk Litwiniuk z firmy Litwiniuk Property. – Szczecin jest trochę innym rynkiem niż Poznań i tam musimy włożyć więcej pracy, by wynająć przestrzeń. W Szczecinie jest takie zainteresowanie, że gdyby pojawił się jakiś nowy biurowiec, to ta przestrzeń zostałaby wręcz rozdrapana przez inwestorów. Mamy tutaj duży popyt, a relatywnie małą podaż. Każdy nowy biurowiec miałby kolejkę chętnych. Przykładem może być Sky Garden, gdzie mamy wynajętą całą powierzchnię biurową na rok przed otwarciem – dodaje Patryk Litwiniuk.

Zalewska: firmy, które już działają w Szczecinie, pytają o większe biura i nowe powierzchnie

Swojego czasu pojawiały się głosy mieszkańców, a nawet ekspertów, że w Szczecinie buduje się biurowiec za biurowcem i niedługo będą one stały puste. Jak widać, przedsiębiorców ze Szczecina nie wygoniła ani pandemia COVID-19, ani tendencja do pracy zdalnej i hybrydowej.

– W Szczecinie brakuje powierzchni biurowej i coraz częściej zgłaszają się do nas firmy, które potrzebują nowych przestrzeni, bardzo często zaznaczają one, że musi to być przestrzeń komfortowa, dobrze skomunikowana i koniecznie z miejscami parkingowymi. W cenie są oczywiście prestiżowe lokalizacje w centrum miasta, tutaj nie spodziewam się, że w Szczecinie powstawać będą nowe obiekty, ale gdyby to się udało, to na pewno każda nowa przestrzeń zostanie szybko zajęta – komentuje Agnieszka Zalewska z firmy Atelia Nieruchomości. – Do agencji nieruchomości coraz częściej zgłaszają się firmy działające już w Szczecinie. Pytają one o nowe powierzchnie, bo chcą się dalej rozwijać i szukają dla siebie większych biur, przestronniejszych open space albo przestrzeni z lepszym dostępem do komunikacji miejskiej – dodaje Zalewska.

Dodajmy, że raport Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych dotyczy istniejących zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej, nowych obiektów oddanych do użytku, wielkości transakcji wynajmu oraz powierzchni niewynajętej.