To będzie jedyna tak widowiskowa noc w Szczecinie. Park Żeromskiego zamieni się w pełną światła i muzyki barwną krainę, na jednym z dziedzińców na starówce powstanie zachwycające Miasto Lampionów, w Alei Fontann jedna z fontann będzie się mienić kolorami w rytm muzyki, na końcu Alei Kwiatowej będzie można podziwiać świetlno-muzyczne widowisko do energetycznej samby, a tuż przy Trasie Zamkowej zaświeci neon napędzany siłą mięśni. To wszystko i wiele więcej już w najbliższą niedzielę, 14 sierpnia, w ramach wydarzenia Iluminacje Szczecin.
Przed nami czwarta odsłona Iluminacji Szczecin. W tym roku wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 14 sierpnia i ma być najbardziej widowiskowe spośród wszystkich edycji.
– Przepiękne iluminacje pojawią się w różnych punktach naszego miasta. Część z nich będzie miała swoją premierę – zapowiadają organizatorzy. – Już teraz warto zarezerwować sobie czas, naładować aparaty fotograficzne i uprzedzić dzieci, że tej nocy, jeśli uda im się nie zasnąć, przeniosą się do iście bajkowej krainy.
Aż 10 świetlnych instalacji w parku Żeromskiego
Największą areną tego wydarzenia będzie park Żeromskiego, gdzie w niedzielną noc będą królowały światło i muzyka. Podświetlone zostaną alejki, drzewa i różne, często niezauważalne podczas spacerów, miejsca. Łącznie znajdzie się tam 10 instalacji, m.in. bajkowa polana, strefa vintage, płaczące drzewo, plac zabaw, disco, wodny świat czy kolorowy zagajnik.
Powstanie też strefa gastronomiczna, w której będzie można odpocząć na leżakach, popijając zimne napoje i kosztując różnego rodzaju smakołyki.
Widowiskowe aranżacje w samym centrum
Iluminacje Szczecin to jednak nie tylko park Żeromskiego. W tym roku do współpracy zaproszeni zostali lokalni artyści i light designerzy, którzy w ramach konkursu mogli zgłosić swoje pomysły na instalacje świetlne. Pięć z tych pomysłów zostanie zrealizowanych właśnie tej nocy.
Tuż za Pomnikiem Marynarza, przy Alei Fontann, zobaczymy i usłyszymy projekt audio-wizualny „Pianino setki kolorów”. To instrument, którego 88 klawiszy połączonych z instalacją świetlną, umieszczoną w basenie pobliskiej fontanny, zareaguje kolorem na graną muzykę. Pianino dostępne będzie dla każdego. Autorem pomysłu jest Piotr Krężel z firmy 24fps.
Szczecińska pracownia florystyczna Pod Żółtą Różą - Floral Concept Store, zajmująca się, nie po raz pierwszy, działaniami artystycznymi wychodzącymi poza drzwi kwiaciarni, przygotowała specjalną instalację dźwiękowo-świetlną i zaprosi naturę w sam środek głośnego miasta. Instalacja wyrośnie na pl. Żołnierza, u zbiegu alei Wyzwolenia i Papieża Jana Pawła II. Realizowany projekt nazywa się „Po leśnej stronie rzeczy. Kobieta z natury idealna”.
Natomiast przy zegarze słonecznym, na końcu Alei Kwiatowej, będzie można podziwiać Świetlną Sambę. Jest to projekt Rafała Krzanowskiego. Barwne widowisko świetlno - muzyczne w wykonaniu porywającej do tańca sambowej grupy perkusyjnej Bloco Pomerania zostanie zaprezentowane w godzinach 22:00, 22:30, 23:00, 23:30, 24:00. Zespół zapaleńców brazylijskiej perkusji wykorzystuje sztuki performatywne, łączące system podświetlonych bębnów oraz wybranych części garderoby, by jeszcze bardziej uatrakcyjnić swój występ.
Zachwycające Miasto Lampionów i neon przy Trasie Zamkowej
Karolina Breguła, artystka i wykładowczyni Akademii Sztuki w Szczecinie, od niedawna jest szczecinianką. W ramach festiwalu Iluminacje przygotowała dwa wydarzenia. Pierwszym z nich jest Miasto Lampionów. To instalacja z wiszących lampionów wykonana z niewykorzystanych gazet. Część lampionów powstała podczas warsztatów z dziećmi podczas imprez Bulwarove i Rajski dzień na Rayskiego. Instalacja zawiśnie wśród zieleni na jednym z dziedzińców przy ul. Mariackiej 25 (na tyłach ZBiLKu).
Drugim projektem Karoliny Breguły jest interaktywna instalacja Kino свобода z neonem napędzanym siłą mięśni. Neon nawiązuje do świecących szyldów zawieszonych na fasadach budynków kin. To partycypacyjny projekt realizowany we współpracy z Grupą Filmową Kino Svoboda. Naprzeciwko neonu stanie podłużny stół z rzędem krzeseł po jednej ze stron oraz kilkoma generatorami prądu na korbkę. Widzowie uruchomią instalację, kręcąc korbkami. Kiedy nikt nie wytworzy prądu, neon Kino свобода się nie zaświeci. Korbami będzie można kręcić i podziwiać jego świecące litery na pasie zieleni Trasy Zamkowej u wylotu ul. Farnej.
Pokazy iluminacji w Teatrze Letnim
Dla tych, którzy będą szukali dodatkowych wrażeń, podświetlony zostanie Deptak Bogusława. Projekt „Deptak Bogusława – łączy nas kolor” realizowany jest od dwóch lat. Imprezowe miejsce Szczecina zaskoczy po raz kolejny barwami i światłem.
Nikt chyba nie wyobraża sobie Iluminacji Szczecin bez podświetlonej dumy naszego miasta – Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec. Kilkuminutowy pokaz iluminacji dachu teatru rozpocznie się punktualnie o godz. 22:00. Do Teatru Letniego warto się wybrać także dwa dni wcześniej. 12 sierpnia zaplanowano wydarzenie towarzyszące zapowiadające Iluminacje Szczecin, czyli wielkie multimedialne widowisko „Odyssea” Henriego Seroki. Szczegóły na stronie www.teatrletni.pl.
Można wszystko zwiedzić na podświetlonym rowerze
Tego jeszcze nie było. W wieczór wydarzenia po mieście będzie można jeździć... podświetlonymi rowerami Bike_S. 10 jednośladów będzie dostępnych od godziny 21:00 na stacji Pomnik Mickiewicza – Szczerbcowa. Wypożyczyć je będzie mógł każdy zgodnie z cennikiem roweru miejskiego.
Komentarze
0