Szczecin zajął trzecie miejsce w czwartej edycji jedynego w Polsce raportu i rankingu dotyczącego rozwoju miast pod względem efektywności gospodarowania zasobami wody. „Wysokie miejsce w naszym rankingu może napawać dumą i być nagrodą za efektywną pracę” – podkreślają organizatorzy.

Raport Water City Index 2022 został opublikowany 18 października podczas Kongresu „Miasto-woda jakość życia”. Badaniem objęto przeszło 200 miast, które zostały podzielone na trzy kategorie - metropolie, miasta na prawach powiatu oraz miasta posiadające co najmniej 20 tys. mieszkańców. W tej pierwszej znalazł się Szczecin wraz z siedmioma „rywalami”.

Autorzy rankingu poddali analizie cztery obszary funkcjonowania miast, które były oceniane w następujących kategoriach:

- „Życie”, która bazowała m.in. na cenie i zużyciu wody, cenie i produkcji ścieków, gęstości sieci wodociągowej i kanalizacyjnej czy wydatkach realizowanych przez miasta na gospodarkę ściekową i ochronę wód.

- „Zagrożenie” – ocena obliczana była na podstawie takich wskaźników jak udział powierzchni miasta w obszarze zagrożenia powodziowego, długość wałów przeciwpowodziowych w stosunku do powierzchni obszaru zagrożenia powodziowego, roczne opady w przeliczeniu na powierzchnię uszczelnioną, liczba awarii wodociągów w przeliczeniu na całkowitą długość sieci czy procent terenów biologicznie czynnych.

- „Gospodarka i biznes” – punktowana m.in. w oparciu o zużycie wody przez przemysł, liczbę przedsiębiorstw działających w branży transportu wodnego czy liczbę mostów do długości cieków w mieście.

- „Kultura i mieszkańcy” – oparta na takich miernikach jak długość linii brzegowej w mieście, procentowy udział wód powierzchniowych w powierzchni miasta, udział parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w powierzchni ogółem czy wydatki miast na utrzymanie zieleni przypadające na powierzchnię terenów zielonych.

Szczecin w swojej kategorii zajął trzecie miejsce. Przed nim uplasowały się Gdańsk oraz Kraków.

– Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie jest bez wątpienia jednym z filarów miejskiej polityki „wodnej” – przekonuje Tomasz Makowski, rzecznik prasowy ZWiK. – Bez zarzutu świadczy codziennie swoje statutowe zadania. W sposób ciągły dostarcza czystą i bezpieczną wodę do picia oraz odbiera i efektywnie oczyszcza ścieki.