Azoty Arena będzie jedną z czterech hal, w których na przełomie sierpnia i września 2017 roku rywalizować będą najlepsze męskie drużyny Starego Kontynentu. Pozostali gospodarze to Gdańsk, Kraków i Katowice.
To o czym mówiło się od kilku dni zostało oficjalnie potwierdzone podczas konferencji Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV) i Polskiego Związku Piłki Siatkowej (PZPS) w Warszawie. Szczecin wygrał rywalizację m.in. z Łodzią i Bydgoszczą, które również zgłaszały chęć organizacji europejskiego czempionatu.

Kto przyjedzie do Szczecina?

- Cieszymy się, że po raz pierwszy w historii miasta odbędzie się u nas wielkie siatkarskie święto. Dziękujemy za zaufanie i obiecujemy, że nie zawiedziemy - mówił podczas konferencji Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Jesteśmy beniaminkiem jeśli chodzi o organizację takiej imprezy, ale mamy bogate siatkarskie tradycje. Swoją pozycję w męskiej ekstraklasie buduje od tego sezonu Espadon Szczecin, w naszym mieście gra również Chemik Police, mistrz Polski kobiet. Ich mecze cieszą się niezwykłym powodzeniem wśród mieszkańców. Mamy piękną halę, która na pewno spełni oczekiwania. Gwarantujemy duże emocje i czekamy z niecierpliwością na przyjazd siatkarzy.

Turniej odbędzie się od 25 sierpnia do 3 września 2017 roku. Weźmie w nim udział 16 najlepszych drużyn Europy. W Szczecinie odbędzie się sześć meczów. Zagrają cztery zespoły walczące o wyjście z jednej z grup. Wiadomo, że nie będzie wśród nich polskiej reprezentacji, która występować będzie w Gdańsku. O tym, kto zagra w Azoty Arenie zadecyduje losowanie, które odbędzie się 15 listopada w Krakowie. Najbardziej atrakcyjny byłby przyjazd obrońców tytułu - Francji, wicemistrzów olimpijskich - Włochów, czy od lat utrzymujących się w czołówce Rosjan. Pozostali uczestnicy finałów mistrzostw Europy to: Słowenia, Bułgaria, Serbia, Niemcy, Finlandia, Belgia, Słowacja, Holandia, Czechy, Turcja, Hiszpania, Estonia. Decydującą fazę imprezy i walkę o medale zaplanowano w Krakowie.

Co się odwlecze...

O wyborze gospodarzy decydowała baza sportowa (hala) i hotelowa. Miasta musiały się również zobowiązać do zabezpieczenia w budżecie odpowiedniej kwoty na promocję imprezy. Wiadomo np., że Katowice wyłożą 5 mln zł. Wkrótce dowiemy się, ile na ten cel przeznaczy szczeciński magistrat.

Szczecin był wybrany do organizacji mistrzostw Europy już przed imprezą współorganizowaną w Polsce (wspólnie z Danią) w 2013 roku. Wtedy jednak  musiał zrezygnować, bo nie zdążył zbudować hali. W 2015 r. w Azoty Arenie odbył się turniej finałowy Ligi Mistrzów siatkarek z udziałem Chemika Police.

Siatkówka religią

Polska jest mekką światowej siatkówki. To kolejna wielka impreza organizowana w ostatnich latach nad Wisłą. W 2009 r. odbyły się u nas mistrzostwa Starego Kontynentu pań, a w 2013 europejski czempionat mężczyzn. W 2014 r. Polska organizowała mistrzostwa świata, na których biało-czerwona reprezentacja sięgnęła po złoto.

- W Polsce siatkówka jest religią. Tak jak stolicą chrześcijaństwa są Włochy i Rzym, tak miejscem, gdzie bije serce siatkówki jest Polska. Są tutaj fantastyczni kibice, którzy swoją radością i kolorytem dodają tej dyscyplinie barw - podkreślał Renato Arena, wiceprezydent CEV.