Od 4 czerwca Szczecin jest stolicą europejskich samorządowców.
Zrównoważony rozwój
Trwa bowiem VIII Forum Samorządowe 2012 pod hasłem: „Partnerstwo instytucjonalne i gospodarcze szansą na zrównoważony rozwój regionów Europy”. To międzynarodowe spotkanie, w formie dwudniowej konferencji, a jego uczestnikami są przedstawiciele administracji publicznej, środowisk naukowych oraz zaproszeni goście z krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Europy Wschodniej. Patronem honorowym wydarzenia jest Johanes Hahn, komisarz Unii Europejskiej ds. Polityki Regionalnej, a dyskusje są prowadzone w Hotelu Radisson BLU.
Wykład Leszka Balcerowicza
Pierwszego dnia Forum przeprowadzony został m.in. panel dyskusyjny na temat „Nowa strategia rozwoju regionalnego – Inteligentna specjalizacja. Rola regionów we wdrażaniu europejskiej strategii Europa 2020”, a wśród innych zagadnień, które zostaną omówione warto wymienić m.in. także konsolidację terytorialną samorządów w Europie wraz z jej korzyściami i mankamentami. Ważnym punktem dzisiejszego programu był bezsprzecznie wykład inauguracyjny profesora Leszka Balcerowicza zatytułowany: „Stan finansów publicznych, stabilność makroekonomiczna, wzrost gospodarki. Co dalej z euro?” Oczywiście jedną z kwestii, która została podczas w nim omówiona były przyczyny i konsekwencje kryzysu ekonomicznego w Grecji, Hiszpanii i Portugalii, ale w swym półgodzinnym wystąpieniu były minister, zajmował się także zagadnieniami bezpośrednio dotyczącymi polityki gospodarczej naszego kraju.
Nierealne obietnice
Według niego jednym z powodów nadmiernego wzrostu wydatków państwa jest m.in. konieczność respektowania interesów różnych grup roszczeniowych, ewidentnie szkodliwych dla rozwoju kraju. Wskazał równocześnie, że przeciwwagą dla nich, może być świadome i zorganizowane społeczeństwo obywatelskie, które mniej infantylnie traktuje obietnice polityków (zazwyczaj nierealne finansowo). „Zmiana proporcji poglądów społecznych i większa rola organizacji pozarządowych” to według Balcerowicza antidotum na trudne do odparcia naciski niektórych grup zawodowych, pragnących uzyskać od państwa jak najwięcej jak najmniejszym wysiłkiem.
Polskie sądownictwo i kurs dolara
Analizę naszej sytuacji ekonomicznej, kontynuował podczas spotkania zorganizowanego przez Północną Izbę Gospodarczą, które odbyło się kilka godzin później w Hotelu Park. Dyskusję tę moderował profesor Dariusz Zarzecki z Uniwersytetu Szczecińskiego, który przypomniał o tym, że pan Balcerowicz jest doktorem honoris causa owej uczelni, i w tym czasie więcej słów poświęcono bardziej konkretnym zagadnieniom na styku ekonomii, polityki i socjologii.
M.in. omawiana była kwestia efektywności polskiego sądownictwa, sytuacji rolnictwa czy też zagrożeń jakie wiążą się z destrukcyjną konkurencją między partiami politycznymi w Polsce. Przedsiębiorcy zgromadzeni na sali pytali gościa z Warszawy np. o ryzyko hiperinflacji, jego ocenę książki „Doktryna szoku” Naomi Klein, a nawet prognozy dotyczące kursu dolara. Krótko została też przedstawiona idea fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. Puentując całe spotkanie profesor powiedział: „Teraz idę na spacer by gospodarskim okiem ocenić jak dużo się w Szczecinie zmieniło...”.
Komentarze
0