Niskie temperatury na dworze sprawiają, że zaczynamy zastanawiać się nad optymalnym i jednocześnie przyjemnym sposobem ogrzewania pomieszczeń. Z pewnością jednym z rozwiązań łączącym te cechy jest niezwykle popularne ogrzewanie podłogowe.


Przyjemnie jest móc gołą stopą przejść po podłodze i nie martwić się tym, że brak skarpetek czy kapci skończy się przeziębieniem. Oczywiście ogrzewanie podłogowe ma znacznie więcej zalet, o których z chęcią mówią osoby korzystające z takiego systemu grzewczego. Co więcej, istnieje kilka rodzajów ogrzewania podłogowego, między innymi wodne, a także elektryczne. Dzisiaj skupimy się na tym drugim, które przy doborze odpowiednich rozwiązań technicznych może być nie tylko energooszczędne czy ekologiczne, ale także posiadać wiele właściwości prozdrowotnych. Co należy zrobić, aby tak było? Odpowiedzią na to pytanie jest folia grzewcza, którą wystarczy położyć pod panelami.

Ogrzewanie podłogowe i jego rodzaje

Ogrzewanie podłogowe to rodzaj ogrzewania płaszczyznowego, dzięki któremu temperatura w pomieszczeniu rozchodzi się równomiernie, a powierzchnia grzania jest naprawdę duża. Dodatkowo ciepło odczuwane jest od dołu ciała poprzez stopy i najsłabiej od jego góry, co uznawane jest za najbardziej komfortowy rozkład temperatury grzania. Wśród najpopularniejszych modeli ogrzewania podłogowego z pewnością wymienić można ogrzewanie wodne i elektryczne. To pierwsze połączone jest z centralnym systemem grzewczym i może zostać założone podczas budowy domu lub generalnego remontu. Ogrzewanie elektryczne daje nieco większe możliwości, ponieważ folię grzewczą można położyć podczas zmiany paneli i dodatkowo nie trzeba w trakcie całego procesu martwić się skomplikowanymi dodatkowymi procedurami, na przykład kładzeniem wylewki.

Folia grzewcza to w ostatnim czasie dość popularny wybór, szczególnie w przypadku rozwiązania, które pozwala wykorzystać promieniowanie podczerwone. Ogrzewanie podczerwienią to system grzewczy doceniany między innymi przez Skandynawów.

Tajemnica działania folii grzewczej na podczerwień

Pojęcie folia grzewcza na podczerwień brzmi dość tajemniczo, a jest to jedno z bardziej innowacyjnych rozwiązań. Wykorzystane do ogrzewania przestrzeni promieniowanie podczerwone przede wszystkim przekazuje ciepło organizmom żywym i przedmiotom. Długa fala IR-C jest w pełni bezpieczna dla zdrowia, ponieważ nie przenika do tkanek głębokich. Jak podkreślają specjaliści, jest to jeden z bardziej naturalnych i ekologicznych sposobów ogrzewania, który działa podobnie jak promienie słoneczne i nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń przedostających się do atmosfery. Powstający na pasmach węgla lub grafitu (element budulcowy folii) opór elektryczny pozwala na wydzielanie się ciepła. Co ważne, brak ogrzewania powietrza sprawia, że nie dochodzi do powstawania zjawiska konwekcji. Materia nie zostaje poruszona, a zatem cały kurz i pył znajdujące się w powietrzu, nie podrażniają organizmu, przede wszystkim górnych dróg oddechowych. To szczególnie istotne, jeśli w domu mieszkają alergicy lub astmatycy.

Szybkość i prostota układania folii grzewczej to kolejna zaleta tego rodzaju ogrzewania podłogowego. Brak wielkich remontów, brak konieczności kładzenia wylewki czy skomplikowanych systemów z pewnością zachęca do głębszego zapoznania się z tym zagadnieniem.